Deprem risklerine odaklanan Japon inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Kıbrıs'ın deprem açısından önemli riskler barındıran bölgelerden biri olduğunu vurgulayarak, bu konuda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Siirt'te düzenlenen bir deprem sempozyumuna katılan Moriwaki, Türkiye'deki fay hatları hakkında kapsamlı bir değerlendirme yaptı.

Hatay'dan Kıbrıs’a uzanan fay hattı

Doğu Anadolu Fay Hattı'nın Elazığ, Kahramanmaraş ve Hatay'dan Adana'ya ve hatta Kıbrıs'a kadar uzandığını belirten Moriwaki, Kıbrıs'ın 7 büyüklüğünde depremlerle karşı karşıya kalabilecek riskli bölgeler arasında olduğunu ifade etti. Bu değerlendirmeyle birlikte, Kıbrıs'ın deprem açısından potansiyel olarak tehlikeli bir bölge olduğuna dikkat çekti.

Karamollaoğlu: İslam Dünyası olarak Erbakan'ın ortaya koyduğu iradenin yoksunluğunu yaşıyoruz Karamollaoğlu: İslam Dünyası olarak Erbakan'ın ortaya koyduğu iradenin yoksunluğunu yaşıyoruz

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki uyardı: 7 civarında deprem olabilirYoshinori Moriwaki

Türkiye'deki deprem risklerini sıralayan Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın yanı sıra Bingöl-Karlıova, Muş ve Bitlis'in de deprem riski taşıyan ikinci bir bölge olduğunu belirtti. Üçüncü bölge olarak ise Ege tarafını işaret etti. Ege Bölgesi'nde sık sık depremler yaşanmasına rağmen büyük ölçekli depremlerin nadir olduğunu dile getirdi.

Marmara Bölgesi'ni de değerlendiren Moriwaki, bölgedeki fay hatlarının kırılması durumunda ciddi bir deprem riski bulunduğunu vurguladı. Özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolunun Gölcük'te gerçekleşen 1999 depreminde olduğu gibi, bölgede büyük çaplı bir deprem riskinin olduğunu belirtti.

Moriwaki, Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremin bölgede büyük bir deprem riskini azalttığını ifade etti. Ancak, bu tip depremlerin yumuşak zemine sahip Hatay gibi diğer bölgeleri de etkileyebileceğine dikkat çekti. Ayrıca, Kıbrıs'ın deniz tabanında meydana gelen bir depremin, bölgedeki zemin yapısı nedeniyle Kıbrıs'ı da olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Depremlere karşı alınacak önlemlere de değinen Moriwaki, bina alırken veya kiralanırken zeminin durumuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Ruhsat ve iskan belgelerinin kontrol edilmesi gerektiğini, ayrıca inşa edilen binaların 2000 yılından sonra mı yoksa öncesinde mi yapıldığının da önemli olduğunu ifade etti. Ayrıca, kentsel dönüşümün önemine de değinerek, bu dönüşümün binaların güçlendirilmesi veya yeniden yapılandırılması için gerekli olduğunu belirtti.