Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları özetledikten sonra, Saadet Partisi iktidarında gerçekleştirecekleri uygulamaları özetledi.

Şerafettin Kılıç, şunları söyledi:

“Saadet Partisi iktidarında işçilerimiz, memurlarımız, emeklilerimiz, ücretlilerimiz, enflasyona ezdirilmeyecek. Asgari ücrete ilk etapta %50 nispetinde zam yapılacak. Asgari ücret, vergi dışı tutulacak. Sosyal güvenlik prim oranları, âdil bir şekilde yeniden düzenlenecek. Emeklilik şartları yeniden düzenlenecek, emekliler arasındaki adaletsizlik giderilecektir. Emeklilikte yaşa takılanların uğradıkları haksızlıklar, giderilecektir.”

Hükümetin faiz politikalarını da eleştiren Kılıç, “Biz biliyoruz ki faiz, haksız kazançtır. Alın terinin sömürülmesidir. Faiz, zengini daha zengin yapan bir sistemdir; fakiri de daha da fakir yapan bir sistemdir. Allah’a savaş açmaktır. Faiz düzeni, zulüm düzenidir. Bu zulüm düzenini ortadan kaldırmak lâzım gelir. Bunun için de üretimin desteklenmesi, faizsiz kredi verebilen mekanizmaların oluşturulması, faizin gider kalemleri arasından çıkartılarak maliyetlere yansıtılmaması lâzımdır” diye konuştu.

2002 yılından bu yana AK Parti iktidarı boyunca faize ödenen paranın 832 milyar Liraya ulaştığını belirten Kılıç, sadece 2019 yılında faize 117 milyar 300 milyon Lira ödeneceğini, bunun büyük bir kısmının da ödendiğini söyledi. Kılıç, “Yani millet olarak faiz ödemek için çalışıyoruz desek yalan olmaz” dedi. Kılıç, faiz belâsından kurtulmak için borç yükünden kurtulmak, borç yükünden kurtulmak için de tüketim ekonomisini terk ederek üretim ekonomisine geçmek; lüksten, israftan vazgeçmek gerektiğini söyledi.