Özgür, bağımsız ve objektif yayınları sebebiyle reklâm ambargosu uygulanan TV5'in, “… Bi’ Bedeli Var” sloganıyla başlattığı destek kampanyasının özel yayınına Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Terkoğlu sordu; Erbakan, görevini 28 Şubat'ta değilde neden Haziran'da devretti Terkoğlu sordu; Erbakan, görevini 28 Şubat'ta değilde neden Haziran'da devretti

TV5’e sponsor olmanın önemini anlatan liderlerin açıklaması şu şekilde:

Karamollaoğlu, “TV5, bizim nefes borumuz gibi bir özelliğe sahip.” dedi. TV5’in, ülkedeki ve dünyadaki hadiseleri olduğu gibi aktaran, aynı zamanda isabetli değerlendirmeler yapan bir kuruluş olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, böyle kurumlara çok ihtiyaç olduğunu ancak çok nadir bulunduğunu söyledi.

Karamollaoğlu, dünyanın çarpık bir anlayış içinde savrulup gittiğini, gerçeklerin görülmesinin ancak basın yayın organları sayesinde mümkün olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “TV5 de bu noktada özellikle canlı yayınlarıyla da isabetli yorumlarıyla da en çok güvendiğimiz televizyon kanalı. Biz, hakikaten sizleri hem tebrik ediyoruz hem de sizlere teşekkür ediyoruz. Milletimizin de ben aynı duygu, aynı kanaat içinde olduğuna inanıyorum.” dedi.

TV5’in yayınlarının kapsamının daha da genişlemesini, daha çok izleyiciye ulaşmasını arzu ettiklerini dile getiren Karamollaoğlu, “Tabi TV5 gibi gerçekleri sürekli olarak gündeme getiren kuruluşlar, ne yazık ki arzu edilen desteği toplumda her zaman görmüyorlar. Onun için de mutlaka ayrı bir desteğe ihtiyacı var TV5’in. Sponsorluk, bundan dolayı çok büyük önem taşıyor. Ben, TV5’i bilen kardeşlerimize de bilmeyenlere de TV5’in hatırlatılması, tanıtılması için mutlaka bir gayret gösterilmesi gerektiğine burada tekraren vurgu yapıyorum.” dedi.

Bazı çevrelerin TV5 yayınlarından rahatsız olduklarını bildiklerini dile getiren Karamollaoğlu, TV5’in herkesin gücü yettiği kadar desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Karamollaoğlu, TV5’in gerçekleri, doğruları kapsamlı bir şekilde ekrana yansıtmasının, toplum için çok büyük önem taşıdığını belirterek, “Ben, tekrar TV5 çalışanlarını cān-ı gönülden tebrik ediyorum. Allah, yār ve yardımcınız olsun.” dedi.

TV5, halka gerçekleri anlattığı için cezalandırılıyor diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Ama sizler de biliyorsunuz ki, doğruları söyleyen televizyon kanalları, gerçekleri halka anlatan televizyon kanalları, maalesef kamu tarafından özellikle objektif olarak desteklenmiyor. Kaynaklar, başka yerlere aktarılıyor. Oysa kamu kaynaklarının ādilāne bir şekilde televizyon kanalları arasında reklam olarak dağıtılması lâzım. Sizler, gerçekleri anlattığınız için, gerçekleri dillendirdiğiniz için, iktidar mensupları tarafından maalesef kabul görmüyorsunuz, desteklenmiyorsunuz. Bir anlamda da cezalandırılma yönünde bazı yollara başvuruluyor. Bunlara da bir şekliyle katlanıyorsunuz. Bizim gönlümüzde yatan, doğruları söyleyen, doğruları halkla paylaşan, milletine doğruları anlattığı zaman güven duygusunu uyandıran bir televizyon kanalı olması. TV5 de bunlardan birisi. Bütün bu engellemelere, baskılara rağmen bugüne kadar azimle ve kararlılıkla yolunuza devam ettiniz. İnşallah bundan sonra da devam edersiniz. Gönlümüz, sizinle beraber, sizi izleyenlerle beraber. Onu da açık yüreklilikle ifade etmek isterim.

Bütün izleyenlere, bütün dostlara selâmlarımı, saygılarımı, hürmetlerimi sunuyorum. Hiç kimse merak etmesin, yakın bir zaman içinde inşallah Millet İttifakı olarak Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız, Türkiye’yi barıştıracağız, Türkiye’yi kucaklayacağız. Dolayısıyla ben, diğer liderlerle birlikte Türkiye’de ādil bir düzenin olması için de elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Hayırlı akşamlar diliyorum, selâmlarımı, saygılarımı sunuyorum.”

Davutoğlu: TV5, özgür basının en önemli kalelerinden biri oldu

Özel Yayına Adana’dan katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da demokrasinin varlığının en önemli işaretlerinden birisinin basın özgürlüğü olduğunu belirtti. Son dönemde Türkiye’de basın özgürlüğü alanında çok ciddi daralmalar olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Herkesin bir şekilde bu baskı ortamından, ikliminden etkilendiği bir dönemde TV5, özgür basının en önemli kalelerinden biri oldu.” dedi.

TV5’in, gündeme getirilmeyen konuları gündeme getirdiğini, ekrana çıkması istenmeyen kişilerin, gerektiğinde özgürce düşüncelerini ifade edebilmelerine imkân sağladığını belirten Davutoğlu, bunun TV5’e yeri doldurulamaz bir konum kazandırdığını söyledi.

“TV5’in ayakta kalması, toplumumuzun ortak kazancıdır”

Davutoğlu, “Tabi özellikle reklâm imkânının sadece iktidarın tercihlerine bağlantılı olarak kullanılabildiği ortamlarda tarafsız ve bağımsız basının hakkıyla bir maddî imkâna kavuşup kendisini sürdürebilmesi, zorluklar ihtiva ediyor. Ben, şahsen ve Gelecek Partisi olarak bu kritik eşikte TV5’in üstlenmiş olduğu rolü, konumu, hayatî bir rol olarak görüyorum. Basın özgürlüğü açısından vazgeçilmez bir nitelik olarak değerlendiriyorum ve Türkiye’de basın özgürlüğüne önem veren herkese, TV5’e destek vermesi konusunda çağrıda bulunuyorum. Bu zor günler geçilecektir. TV5’in ayakta kalması, yayınlarını en etkili bir şekilde sürdürebilmesi, toplumumuzun ortak kazancıdır. Bütün TV5 çalışanlarına buradan selâmlarımı iletiyorum, şu anda Adana’dayım ve yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Hayırlı yayınlar diliyorum, başarılı bir kampanya olmasını ümit ediyorum.” diye konuştu.