İzmir'de 11 Mart 2022'de Balçova Kent Ormanı'nda başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan avukat Selman Eke, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı tazminat davasında haklı bulundu. Mahkeme, Eke'ye 15 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Olay günü ormanda koşu yaparken Eke'ye birden fazla köpek saldırdı. Saldırıda elinden ve bacağından yaralanan Eke, çevrede bulunan bir vatandaşın yardımıyla kurtuldu. Hastanede tedavi gören Eke, telefonunun kırılması, mont ve pantolonunun yırtılması da dahil olmak üzere maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Mahkeme: Belediye kusurlu bulundu

Bayram tatilinin son gününde dönüş çilesi başladı: Trafik yoğunlaştı Bayram tatilinin son gününde dönüş çilesi başladı: Trafik yoğunlaştı

İzmir 5. İdare Mahkemesi, davayı inceleyerek İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kusurlu olduğuna karar verdi. Mahkeme kararında, Balçova Kent Ormanı'nın belediyenin sorumluluğunda olduğu, belediyenin gerekli önlemleri almadığı ve saldırgan köpekleri rehabilite etme görevini yerine getirmediği belirtildi. Mahkeme ayrıca, Eke'nin saldırıda korku ve panik yaşadığı ve manevi zarara uğradığı için 15 bin lira manevi tazminat almasına hükmetti.

Büyükşehir Belediyesi itiraz etti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, mahkemenin kararına itiraz etti. İzmir Bölge İdare Mahkemesi 6. İdari Dava Dairesi, dosyayı inceledi ve belediyenin itirazını reddetti. Daire, belediyenin yanı sıra İzmir Valiliği ve Balçova Belediyesi'nin de davada hasım olarak yer alması gerektiğine karar verdi.

EKE: Bende travma bıraktı

Olayı anlatan Eke, köpeklere karşı koymaya çalıştığını ancak birden fazla köpeğin saldırısına karşı koymanın çok zor olduğunu söyledi. Saldırganlardan birinin çenesine müdahale etmeye çalıştığını ancak bu girişimin başarısız olduğunu belirten Eke, bir vatandaşın yardımıyla kurtulduğunu ifade etti.

Eke, saldırının ardından yaşadığı travmayı anlattı. Acılarının 10 gün sonra azaldığını ve izlerin de birkaç ay sonra geçtiğini ancak saldırının psikolojik olarak hala etkisini hissettiğini söyledi. Eke, "Bende travma bıraktı. Saldırmaya devam edeceklerdi, arkadaşın müdahalesiyle kurtuldum. Hukuki işlem haricinde hiçbir şey idareyi harekete geçiremezdi, ben de şikayetçi oldum. Bir köpeğin saldırısı, bir idarenin kusurunu teşkil etmekte. Dolayısıyla vatandaşlar, yasal haklarını kullanabilirler." dedi.

Karar uygulandı

Mahkemenin kararı üzerine Valilik ve belediyeler, Eke'ye 15 bin lira manevi tazminat ödedi.