Altının kilogram fiyatı 2 milyon 514 bin liraya yükseldi Altının kilogram fiyatı 2 milyon 514 bin liraya yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), normalleşme süreci çerçevesinde ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet gelirleriyle ilgili önemli düzenlemeler yaptı. İhracat Genelgesi ve Görünmeyen İşlemler Genelgesi güncellendi. Bu kapsamda, ihracat bedelleri ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin TCMB'ye satış yükümlülüğü oranları yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu düzenlemenin makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesine yönelik atılan adımların bir parçası olduğunu belirtti. Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

"Makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam ediyoruz. Reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için yüzde 70 olan TCMB’ye döviz satış yükümlülüğünü 2023 yılı Kasım ayında yüzde 40’a düşürmüştük. Yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünü yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik. Piyasalarının daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarımız sürecek."

Bu düzenlemeler, ihracatçıların ve döviz kazandırıcı hizmet sağlayıcılarının yükümlülüklerini hafifletirken, piyasa dinamiklerinin daha etkin işlemesine katkı sağlayacak. TCMB'nin attığı bu adım, Türkiye ekonomisinin normalleşme sürecinde önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.