Borçları nedeniyle zor günler geçiren ve SGK'ye 110 milyon lira borcu olan Mudanya Belediyesi, yapılan meclis toplantısında belediyeye ait 59 taşınmaz mülkün satışını oy çokluğuyla kabul etti. Satışa çıkarılacak mülkler arasında, önceki dönem belediye başkanı Hayri Türkyılmaz tarafından yaptırılan 12 dönümlük Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi de yer alıyor.

Aralık ayında Mudanya’da meydana gelen 5.1 şiddetindeki deprem sonrası belediye binasının boşaltılması ile belediye başkan makamı dahil bazı birimler Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi’ne taşınmıştı.

'Derdimiz şu anki dar boğazı geçmek'

Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, "Bize bu yetkiyi verdiler ama 59’unu birden satışa çıkarmayacağız. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan dolayı hangisinin satılabileceğini öngöremiyoruz. Bizim derdimiz bunların hepsini satmak değil. Bizim derdimiz şu anki dar boğazı geçmek. Nakit akışı sağlamak ve yapmamız gereken hizmete dair yatırım yapmak." dedi.

'Bu kadar pahalı bir yerde belediye başkanı olarak durmaya gerek yok'

Bursa Valiliği'nden Sinan Ateş'in ablasının takip edildiği iddiasına yönelik açıklama Bursa Valiliği'nden Sinan Ateş'in ablasının takip edildiği iddiasına yönelik açıklama

Deniz Dalgıç, "İçinde bulunduğumuz yer hastane, üniversite veya turizm tesisi olabilir. Bu kadar pahalı ve kıymetli bir yerde belediye başkanı olarak durmama gerek yok. Konteynere veya bir çadıra bile taşınabilirim. Yeter ki Mudanya’nın derdi çözülsün. Hasköy’de küçük parseller, şu anda kullanılmayan ama kiraya verilebilir yerler var. Kiraya verilebilir yerlerimiz maalesef 2-3 senedir boş duruyor. Bunları dönüştürebilirsek, buralardan gelir elde edebilirsek Mudanya’ya hizmet edeceğiz. Hepsini satmak gibi bir derdimiz yok. Sadece Yıldıztepe Tesisleri’ni satsak bütün sorunumuz çözülür." diye konuştu.

'Personel maaşlarını ödemekte güçlük çekiyoruz'

Yatırımcının gelmesi ve değerinin verilmesi durumunda burayı vereceklerinin altını çizen Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, “Bizim derdimiz Mudanya’ya sahip çıkmak. Değerlerimizi yok etmek değil, yatırıma çevirmek. Otoparka, yollara ihtiyacımız var. Bunları yapabilmek için kamulaştırma mecburiyetimiz var. Kamulaştırma yapmak için kaynağımız yok. Bugünlerde nakit akışı sorunundan dolayı personel maaşlarını ödemekte güçlük çekiyoruz. Maaşını ödeyemediğiniz bir personelden hizmet isteyemiyorsunuz." ifadelerini kullandı.

'Faiz ödemektense kullanmadığımız mülklerden kurtulmak önceliğim'

Sezon açıldığında nüfusun 3 katına çıkacağını ve hizmet ihtiyacının artacağını belirten Dalgıç, "Bizim bunlar için kaynağa ihtiyacımız var. Daha önceden borçlanma yetkisi almıştık. Bankadan teminat mektubu bekliyoruz. Geldiği anda bize limit açılacak. Satmayıp buradan da kullanabiliriz ama ben faiz ödemektense elimizdeki kullanamadığımız mülklerden kurtulup işe yarayacak yatırımlar yapmak konusu önceliğim. Personeli işten çıkarmak gibi bir tasarrufumuz yok. Yasal olarak bunu yapamıyoruz. İş kanunu ve sendika engelliyor. İnsanları sebepsiz yere işten çıkarmak bize uyan bir şey değil. İşi layıkıyla yapmayan, hakkını vermeyenlerin de tabi ki gereği yapılacak. Bizim derdimiz elimizdeki mevcut personel sayısını arttırmadan daha sağlıklı bir hale getirmemiz lazım. Biraz zaman alacak ama yapacağız. dedi.

Deniz Dalgıç, geçtiğimiz günlerde "Belediyenin bu kadar zor durumda olduğu bir dönemde makam aracını kullanmak içime sinmiyor." diyerek makam aracını da satışa çıkarmıştı.

Editör: Melisa Aykaç