Muhafazakar İngiltere’ye veda mı?

İşçi Partisi lideri Keir Starmer ve Muhafazakâr Partili Başbakan Rishi Sunak yarınki erken seçimde yarışacak en iddialı iki ismi.

The Telegraph yazarı Allister Heath, Muhafazakar Parti Hükümeti’nin seçimin ardından Sol Kanat hegemonyasına gidecek sonuna dikkat çekiyor. Heath, Londra’da her seçimin ardından başlayan nakliye hareketliliğine dikkat çekerek Britanya'da merkez sağ tarafından hala nominal olarak kontrol edilen Parlamento’nun, benzeri görülmemiş bir şekilde düşeceğini vurguluyor. Heath’e göre, sandıktan Keir Starmer ezici bir oy farkıyla çıkarak başbakan olacak.

Muhafazakârlar için en iyi senaryoda bile, Nigel Farage'ın felaketi telafi edemeyeceği gösteriyor. BBC yaklaşık 30 yıldır İngiltere'de Avrupa Birliği (AB) karşıtlığının önde gelen ismi olan Nigel Farage’ın seçim öncesi sağcı Reform UK partisinin başına geçmesini hatırlatıyor ve ekliyor:

- Birçok kamuoyu yoklamasında üçüncü sırada görünen partinin seçim performansı merakla bekleniyor!

Polling Station

'BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KONTROL'

Bu kıyametin İngiliz merkez-sağı için kapsamlı doğası ve tarihi ölçeği henüz anlaşılamadı. Muhafazakârların 156 sandalyeye düştüğü 1906 felaketinden sonra bile, seçim zaferi kazananlar bugünün Muhafazakârlarından çok daha az devletçi olan eski Liberallerdi. Keir tarafından yönetilen İşçi Partisi son seçimde sadece 29 sandalye kazandı.

Demokrasinin parlamento aritmetiğinin ötesinde, 2024 seçiminin muhafazakâr güçler için şimdiye kadarki en kötü yenilgiye dönüşmesinin başka bir nedeni ise solun Parlamento üzerindeki benzeri görülmemiş kontrolü.

Üniversiteler, kültürel kuruluşlar, hayır kurumları, BBC, ekonomik-finansal düzenleyiciler, Kilise, polis ve büyük işletmeler ile uyanık sermayedarlar solun hemen hemen her güçlü kurum üzerindeki eşsiz hakimiyetiyle eşleşecek.

97’DEKİ REKOR KIRILIR MI?

Uzun zamandır kamu sektörünü ele geçiren Solun Uzun Yürüyüşçüleri, dikkatlerini özel sektöre çevirdi. İşçi Partisi haklı nedenlerle bir grup yoldaşın coşkulu desteğine Tony Blair'den bile daha fazla güveniyor. Survation adlı kamuoyu araştırma şirketinin yayınladığı son anket sonucuna göre, 650 koltuklu İngiliz Parlamentosunda İşçi Partisi’nin 484 koltuk kazanarak iktidar olacak. Bu sayının İşçi Partisi’ne, Tony Blair liderliğinde 1997’deki 418 sandalye kazanılan seçimden daha büyük bir zafer kazandıracak.

Survation adlı kamuoyu araştırma şirketinin dün sonuçlarını yayınladığı son anket, 650 koltuklu İngiliz Parlamentosunda İşçi Partisi’nin 484 koltuk kazanarak iktidar olacağını ortaya koyuyor. Bu sayının İşçi Partisi’ne, Tony Blair liderliğinde 1997’de 418 sandalye kazanılan seçimden daha büyük bir zafer kazandıracağı belirtiliyor.

Bu veriler ışığında Starmer, en azından olaylar onu rayından çıkarana kadar, modern zamanların en güçlü başbakanı olacak: Parlamento'da önemsediği her şeyin efendisi ve hem mahkemelere hem de sermayeye ideolojik olarak bağlı olan Starmer, Thatcher ve Blair'in hayal bile edemeyeceği siyasi ve kültürel güç üzerinde bir tekele sahip olacak.

Siyonistlerin Filistin’i nüfussuzlaştırma politikası 1948'ten bu yana devam ediyor Siyonistlerin Filistin’i nüfussuzlaştırma politikası 1948'ten bu yana devam ediyor

Bu nedenle, Starmer’ı destekleyen birçok kişinin aşırı heyecanlanması şaşırtıcı değil: Bu nihayet onların zaferi olabilir.

MUHAFAZAKARLAR SÖZLERİNİ TUTMADI

İşçi Partisi'nin zaferinin gerçek nedeni, yani Orta İngiltere'nin Muhafazakarların tutmadığı vaatlere ve beceriksizliklere duyduğu öfkenin izdüşümü.

Ancak Sol kanat tabanının kibri, Britanya'yı yeniden şekillendirmek için eşsiz ama geçici bir fırsata sahip olduklarının farkına varmasından kaynaklanıyor: Starmer'ın balayı sonsuza dek sürmeyecek. Önümüzdeki birkaç ay boyunca olduğu kadar asla baskın olmayacak: siyasi sermayeyi nakde çevirme ve manifestoyu yırtmak için bir bahane bulmaya zamanı olacak.

68 milyon kişinin yaşadığı İngiltere'de 2019'daki son genel seçime katılım oranı yüzde 67,3 olmuştu.