İsrail vatandaşlığı da bulunan Habib, Fransa'daki erken genel seçimde sekizinci yurt dışı bölgesinden merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) partisinin adayı oldu.

İlk turu 30 Haziran'da düzenlenen seçimlerde aday olduğu bölgedeki oyların yüzde 35,58'ini toplayarak yarışı önde götüren Habib, ikinci tura yükseldi.

- İsrail hükümetinin desteği işe yaramadı

Fransız Meclisinde, 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail'i savunduğu konuşmalarla tepki çeken Habib, iki tur arasında seçim kampanyası için İsrail'e giderek burada yaşayan, çifte vatandaşlığı bulunan Fransızlardan oy talep etti.

İşgalci İsrail, Gazze'de bir 'güvenli bölgeyi' daha boşaltıyor İşgalci İsrail, Gazze'de bir 'güvenli bölgeyi' daha boşaltıyor

Habib, 4 Temmuz'da yüz yüze görüştüğü İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'a "Yahudi halkı ve İsrail devleti için yaptıklarından ötürü teşekkür etmek istedim." dedi.

Gallant ise "Fransa'da İsrail devleti, İsrail'in savunma ordusu, esirlerimiz için yaptığın önemli çabaların tamamı için sana teşekkür etmek istedim. Siyonizmi ve Yahudiliği en iyi şekilde temsil ediyorsun." açıklamasını yaptı.

Aynı gün İsrail Meclis Başkanı Amir Ohana da Habib'i ağırlarken, "Meyer Habib eski bir dost, Fransa ve İsrail arasındaki ilişkileri güçlendirmek için birlikte çok çalıştık. Ancak Meyer'in 7 Ekim'den bu yana iki ülkenin ilişkileri, esirlerin ailesi ve yıllardır İsrail'deki Frankofon toplumu için yaptıkları, beklentinin de üstü." ifadelerini kullandı.

Ohana, Habib'e seçimde başarılar diledi.

Habib, dün düzenlenen ikinci turda, seçim bölgesinde oyların yüzde 47,3'ünü toplamasına rağmen iktidar kanadının adayı Caroline Yadan'a mağlup oldu. Böylelikle Habib, 2013'ten bu yana koruduğu Ulusal Meclisteki sandalyesine veda etti.