Ülkemizde son günlerde yaşanan aşırı sıcak hava dalgasıyla birlikte, Nisan ayı adeta Haziran sıcağına dönüşüyor. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan'ın değerlendirmesine göre, hava sıcaklığı mevsim normallerinin ortalama 8 derece üzerinde seyrediyor.

Nisan başında 30 dereceye yaklaşması bekleniyor

Çalışkan'ın aktardığı bilgilere göre, sıcak hava dalgasının etkisi önümüzdeki günlerde de devam edecek. Libya üzerinden gelen sıcak hava dalgalarının ardından Cezayir üzerinden de etkili olması bekleniyor. Bu durum, özellikle Marmara, Batı Karadeniz ve Ege bölgelerinde termometrelerin 26 dereceye kadar çıktığına işaret ediyor. İç Anadolu'da ise, Ankara gibi bölgelerde sıcaklıkların 20 derece civarında seyrettiği belirtiliyor. 1 ve 2 Nisan'da ise sıcaklıkların 25 dereceleri aşarak 30 dereceye yaklaşması bekleniyor. Bu durum, Nisan ayının başında bile Haziran'daki gibi sıcak bir hava yaşanacağını gösteriyor.

Çöl tozlarının yağışları devam edecek

Denizli'de tırın çarptığı otomobildeki 6 kişi yaralandı Denizli'de tırın çarptığı otomobildeki 6 kişi yaralandı

Çalışkan, iklim değişikliğinin etkileriyle sıcak hava dalgalarının artık daha sık görüldüğünü ifade ediyor. Mart ayı ortalamalarının bile aşıldığı bu yüksek sıcaklıkların, özellikle insan vücudu üzerinde dengesizliklere yol açabileceğini belirtiyor. Ayrıca, çöl tozlarının etkisinin devam ettiğini ve bu nedenle Türkiye'nin üzerinin kaplı olduğunu belirtiyor. Yağış olmadığı için çöl tozlarının dağılmadığını ve rüzgarların esmediği için bu durumun devam edeceğini söylüyor.

Ancak, ülke genelinde hava sıcaklığının 4 Nisan'dan sonra düşmesi bekleniyor.