MSB duyurdu: 4 terörist etkisiz hale getirildi MSB duyurdu: 4 terörist etkisiz hale getirildi

ÖĞ-DER: ÖMK’DAKİ EKSİKLİKLER BİR AN EVVEL GİDERİLSİN

Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin 6 maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edilirken, hazırlanan kanun ise eğitimciler tarafından tartışılmaya devam ediyor. ÖĞDER Genel Başkanı Numan Gökmen, taslaktaki sorunlara dikkat çekerek, mevcut kanundaki eksikliklerin bir an evvel giderilmesini talep etti.

ÖĞRETMEN HAKLARI YASAL GÜVENCE ALTINA ALINSIN

ÖĞ-DER Genel Başkanı Numan Gökmen, taslakta özel öğretim kurumlarındaki öğretmenlerle ilgili bir düzenleme bulunmadığını ifade ederek,”Bu öğretmenlerin haklarının yasal güvence altına alınması gerekmektedir. Taslakta ücretli öğretmenlerin durumlarıyla ilgili düzenlemeler yer almamaktadır. Devletin 20 gün çalıştırdığı öğretmene 14 gün sigorta yapması, öğretmenler için ciddi bir mağduriyete neden olmaktadır. Ücretli öğretmenlere diğer sosyal haklar da verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlik ve öğretmen alımında mülakatın kaldırılması gerekmektedir. Bu durum, öğretmenlerin atanmasında adalet ve şeffaflığı sağlayacaktır.” Dedi.

EK DERS ÜCRETLERİ ARTIRILSIN

 Gökmen açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı: !Öğretmenlerimiz ekonomik durumlarının iyileştirilmesi için ek ders ücretlerinin artırılması gerekmektedir. Ek ders ücretleri, maaşıyla beraber emeklilik işlemlerine yansıtılmalıdır. Zorunlu hizmet bölgelerde görev yapan öğretmenlere zorunlu hizmet tazminatı ödenerek, bu bölgelerdeki mağduriyetler azaltılmalı ve bölgede görev yapmak cazip hale getirilmelidir. Aile yardımı, çocuk yardımı ile uzmanlık ve başöğretmenlik ücreti ve benzeri ödemelerin emeklilikten sonra da devam ettirilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Kanunda müfettişlerin görev ve yetkileri belirlenmeli, müfettiş alımlarında okul idareciliği, uzmanlık ve benzeri tecrübelere öncelik verilmelidir.”

Bilgehan KİRİŞİCİ – ANKARA