Dışişleri Bakanlığı: Kıbrıs, Türkiye'nin etkin garantisi altında geleceğe güvenle ilerleyecek Dışişleri Bakanlığı: Kıbrıs, Türkiye'nin etkin garantisi altında geleceğe güvenle ilerleyecek

ABD'nin ardından Rusya’ya yönelik olarak yeni yaptırım kararı aldığını açıklayan İngiltere de Türkiye'yi hedef aldı.

ABD’den sonra İngiltere’de Türkiye’ye yaptırım uyguluyor

İngiltere de Ukrayna savaşı bahanesiyle Moskova borsasının da içinde olduğu 50 hedefe yönelik yaptırım uygulama kararı aldı.

G7 ülkeleri ile koordineli olarak alındığı açıklanan yaptırımlar, Rusya’nın finansal sistemini ve askeri üretimini hedefliyor.

“Ukrayna’yı özgürlük savaşında desteklediklerini” vurgulayan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Rusya’nın savaş makinesini mali olarak hedef aldıklarını söyledi.

İngiltere’nin yaptırımlarının hedefleri arasında Rusya’nın petrol ihracatı için kullandığı iddia edilen şirketler var. Mühimmat, makine gereçleri, mikroelektronikler ve lojistik tedarikçileri de yaptırım hedeflerinin arasında.

Türkiye dışında yaptırıma uğrayan ülkeler

Bu tedarikçilerin bazıları Türkiye, Çin, İsrail, Kırgızistan’da yer alıyor; Kuzey Kore’den Rusya’ya askeri gereç taşıyan gemiler de yaptırımların hedefinde.

ABD de bu hafta Rusya’ya karşı bir dizi yeni yaptırım kararı açıklamıştı. ABD Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın yaptırımları Rusya dışında Çin, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 300 farklı hedefe yönelik gerçekleşti. ABD’nin yaptırımlarının hedefinde Moskova Borsası da vardı.

ABD’nin bu duyurusuna karşılık olarak Moskova Borsası 13 Haziran'dan itibaren dolar ve Euro cinsinden yapılan işlemlerin sonlandırıldığını açıkladı.