Özel hastanede 5 aydır süren skandal: Ücret ödenmezse müdahale yok!

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki özel bir hastanenin, 5 aydır 112 acil sağlık ekiplerinin getirdiği hastaların dakikalarca kapıda beklettiği ve hastane personelinin sağlık hizmeti vermek yerine tedavi ücretini sorduğu ortaya çıktı. Aynı hastane grubuna ait bir diğer hastane ise 2020 yılında yine benzer bir skandalla gündeme gelmişti.

Hastane 2

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan bir özel hastane, 112 acil sağlık ekiplerinin getirdiği hastaları kapıda teslim alarak, sağlık çalışanlarının içeri girmesine izin vermemesiyle gündeme geldi. Ocak ayından bu yana acil hastaların dakikalarca kapı önünde bekletildiği iddia ediliyor.

'PARAYI ÖDEMEZSEN DOKTOR SANA BAKMAYACAK'

Olay, bir vatandaşın çektiği videolarla gün yüzüne çıktı. İddiaya göre, Ocak ayında hasta alan 112 ekibi, vatandaşın talebi üzerine Özel Merkez Prime Hastanesi’ne gitti. Hastane çalışanları, hastaya tıbbi müdahalede bulunmayıp sürekli tedavi parasını sordu. Yine iddiaya göre; bir hastane görevlisi, "Paranı ödemezsen doktor sana bakmayacak" dedi. Hasta ise "Kendimi iyi hissetmiyorum. Yeter ki doktor baksın. Fiyat ne kadar?" diye sordu. Duruma tepki gösteren 112 ekibi, "Bu etik değil. Hastanın sağlık hizmeti alma hakkı vardır. Hasta ücretini vereceğini iddia ediyor. Aynı zamanda resmi formu imzalamış, hastanenizden hizmet almayı kendisi istemiştir" şeklinde uyardı.

Hastaen 3

HASTANE DİREKTÖRÜNDEN TEHDİT

İddiaya göre hastane direktörü, 112 ekibi ile telefonda görüşerek hakaret etti ve "Hastane benim, istersem 112’yi alır, istersem almam. Kamuda hizmet veriyor olmanız bir anlam ifade etmez. Benim elim kolum uzun. Senin aklını alacağım" dedi. Konu hastanenin sahibine iletildi. Hastane sahibi ise uyarıda bulunan 112 ekip sorumlusunun hastaneye alınmaması talimatını verdi.

Yaklaşık 5 aydır hastane yönetimi, 112 çalışanını hastaneye almayarak, acil hastaların kapıda beklemesine sebep oluyor.

Hastane 4

SON TARTIŞMA SKANDALI ORTAYA ÇIKARDI

İPA: İstanbul'da hane harcamaları yüzde 100 arttı İPA: İstanbul'da hane harcamaları yüzde 100 arttı

Son olayda, acil hasta getiren 112 ekibini hastanenin güvenlik direktörü olduğunu söyleyen kişi karşıladı. Sedye ile indirilen hasta, dakikalarca kapıda bekletildi. Güvenlik direktörü, "Hastayı alalım, sizin içeri girmeniz yasak. Süreci biliyorsunuz. Niye uzatıyorsunuz. Doktor beye haber verin içeriden gelsin. Hastayı alalım, siz giremezsiniz. Ben bu hastanenin güvenlik direktörüyüm, ben hastayı burada alıyorum" dedi. Sağlık çalışanları ise kendilerinin içeri alınmamasına ve hastanın kapıda teslim alınmasına tepki gösterdi.

Hastane 5

'SENİN VE ŞOFÖRÜNE GEREKEN HER ŞEYİ YAPACAĞIM'

Hastane sahibi, 112 görevlisinin şahsi telefon numarasını arayarak, "Senin ve şoförüne ben gereken her şeyi yapacağım. Sen hastaneye girmek zorunda değilsin. Ekip sorumlusu olsan bile ben seni hastaneme sokmuyorum. Benim artık yetkimin nerede olduğunu göreceksin. Gündüz ben orada olsaydım başka şeyler olurdu. Sen benimle tartışacak insan değilsin. Gir bakalım haydi, benim güvenliğim seni almayacak. Polis çağır. Sen benim hastanemin içine girmeyeceksin. Hadi gel bakalım kızım" dediği iddia edildi.

Hastaneeee

2020 YILINDA BENZER SKANDAL

2020 yılının Eylül ayında, aynı gruba ait bir hastanede yine skandal bir olay yaşanmıştı. Hastanenin önünde fenalaşan 60 yaşındaki şehit kardeşi Sebahattin Duru’ya hastane personelinin müdahale etmeyerek ölüme terk etmesi büyük tepki uyandırmıştı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan soruşturmada, hastanenin kusurlu olmadığı kararı çıkmıştı.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin hastaneden yapılan açıklamada, "112 ambulans personeli 29 Ocak sabah saatlerinde hastaneye acil hasta getirmiştir. Hastane personeli tarafından 112 acil ambulansı ekibi ve getirdikleri hasta acil servis müşahede alanına alınmıştır. Hastanemiz personeli tarafından 112 acil hastasının sosyal güvencesi olmadığı tespit edilmiştir. Sosyal güvencesi bulunmayan hastalara müdahale edilmeden önce kendisine sosyal güvencesi olmadığı bilgisi verilirken, getirilen hastanın triyaj değerlendirmesinde acil halinin bulunmadığı yeşil kodlu olduğu tespit edilmiştir. 112 acil ambulansı şoförü hastane personelimize, ’Benim annem olsa da mı aynısını yapacaksınız’ diye yüksek sesle bağırmıştır. Hastane personelimizde kendilerine uygulamanın her hasta için geçerli olduğunu belirtmiştir. Bunun üzerine 112 acil ambulansı personeli araya girerek yüksek sesle bu uygulamanın yapılamayacağını hastaların yanında söylemiş ve hastane personelimizin üzerine yürümüştür.

Hastane personelimizde sıkıntı yaşanmaması adına kendi telefonu ile hastanemiz medikal direktörü Dr. Koray Topçu’yu aramış ve telefonu kendisine vermiştir. Medikal direktörümüz problemi sorduğunda ambulans personeli birden ne olduğu anlaşılmadan kendisini tehdit eden ve hakaret eden cümlelerle tahrik etmeye çalışmıştır. Medikal direktörümüz, çalışana iddia edilen gibi bırakın hakaret etmeyi, daha olayı anlatamadan saldırgan ve tehdit vari cümleler ile karşı karşıya kalmıştır. Akabinde 112 acil ambulans çalışanı, hastane personelinin telefonunu yere fırlatarak kırmıştır. Bunun üzerine acil servis doktorumuz, kendisine sakin olmasını, her seferinde aynı problem ve sorunları çıkardığını söylemiştir. O sırada 112 acil ambulans şoförü de acil servis doktorumuza, ’Siz karışmayın hocam, hiç gerek yok’ şeklindeki pasif agresif söylemleri ile doktorumuzu sindirmeye çalışmıştır. Olay gününe istinaden tüm yaşananları kayıt altına alan kamera görüntüleri mevcuttur. Tüm bu iddialara rağmen hastanemiz tarafından söz konusu sosyal güvencesi mevcut olmayan hastaya müdahale edilmiş ve tedavisi tamamlanmıştır" denildi.

Editör: Yunus Tutkun