Yeni düzenlemeye göre, medya kuruluşları haber bültenleri ve programlarındaki önceden kaydedilmiş görüntüleri, dizileri ve filmleri akıllı işaret sisteminde ayrı ayrı kodlayacak. Bu kodlama, içerik türlerine göre belirlenecek ve ilgili semboller programların başında ve her kesinti sonrası ekranda gösterilecek.

TFF'nin yeni başkanı belli oldu! Kıran kırana yarışı İbrahim Hacıosmanoğlu kazandı TFF'nin yeni başkanı belli oldu! Kıran kırana yarışı İbrahim Hacıosmanoğlu kazandı

Özellikle "şiddet/korku", "olumsuz davranışlar" ve "cinsellik" gibi içerik gruplarına ait semboller atanmışsa, bu semboller ilgili haber süresince ekranın uygun bir köşesinde sabit olarak yer alacak. Ancak "Genel İzleyici" veya "7+" sembolleri atanmışsa, bu sembollerin haber yayını sırasında sürekli görünmesi gerekmeyecek. "13+" ve "18+" sembolleri atanmış içerikler ise belirtilen saat dilimlerinde yayımlanacak; "13+" içerikler 21.30'dan sonra, "18+" içerikler ise gece yarısından sabah 05.00'e kadar yayımlanabilecek.

Mevcut düzenlemelere göre, spor müsabakaları, dini törenler, ticari iletişim yayınları ve canlı yayınlarda bu sınıflandırma sistemi uygulanmayacak.