Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan deprem bölgelerindeki sorunlara ilişkin konuştu. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Çalışkan, "Halkla bağınız kopuk olduğu için, bilgilendirme yapmadığınız için herkes kuşkuyla yaklaşıyor. Rezerv alanı ne zaman sona erecek? Yeni yeni rezerv alanları ihdas edilecek mi? Rezerv alanıyla ilgili kuşkuları giderin" dedi.

Çalışkan'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

En haklı olduğunuz alanda bile iyi niyetli olduğunuzu insanlara ispat edemediğiniz için insanlar kuşkuyla yaklaşıyor. Bakın, şimdi, Kışlasaray Mahallesi Hatay'ın en gelişmiş bölgesi; en sağlam evler yıkılıyor. Halkla bağınız kopuk olduğu için, bilgilendirme yapmadığınız için herkes kuşkuyla yaklaşıyor. Rezerv alanı ne zaman sona erecek? Yeni yeni rezerv alanları ihdas edilecek mi? Rezerv alanları iptal edilecek mi? Kaç lira ücret ödenecek? Evi sağlam olanlar yıkıldı, yerine kaç liradan ücretlendirme yapılacak, ne kadar değer biçilecek; bunların hiçbirini bilmiyoruz. Rezerv alanlarında bir anda bütün iş yerlerine, evlere kâğıt asılıyor, jandarma oldular başımıza, sanki ülke işgal edildi, "Derhâl burayı boşaltın." Ya, biraz merhametle muamele edin. İnsanlara süre tanıyın, adım adım, bölüm bölüm yapın ama emir demiri keser "Derhâl boşaltacaksınız."

Enerji Bakanı duyurdu: Türkiye, Somali denizlerinde doğalgaz ve petrol arayacak Enerji Bakanı duyurdu: Türkiye, Somali denizlerinde doğalgaz ve petrol arayacak

Bir gece rüyasında bazı yöneticiler "Burayı da rezerv alanı yapacağız." diye ilan ediyor. Ertesi sabah yeni bir alan açılmış, burası da rezerv alanı. Bir devlet yönetimi düzgün muamele eder. Devlet yönetiminde masaya koyarsınız, ne yapacağınızı belirlersiniz. İnsanlar kredi kullandı, evini tamir etti, sonra dediniz ki: "Pardon, burası rezerv alanı, tekrar yıkacağız." Bunu baştan söyleseydiniz. ÇED raporu sorunu var. Evlerin yanına, köylerin içine taş ocağı açılıyor, sınırsız. Neymiş? İzin vermiş beyefendi. Ya, siz kimsiniz? Kanunun yerine mi geçiyorsunuz, devlet mi oldunuz tek başınıza? ÇED raporunu kolaylaştırın, hızlandırın ama raporsuz asla iş kabul edilemez.