Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan yerel seçimler kapsamında Uzun Çarşı'yı ziyaret etti.

Esnafla sohbet edip sıkıntılarını dinleyen Çalışkan, Uzun Çarşı ruhunun yeniden kazandırılacağını, sembolik değere sahip bu yerin tarihi ve turistik mekanların vazgeçilmez gözdesi haline getireceğini söyledi.Whatsapp Image 2024 03 14 At 12.14.22 (1)

Esnafın sıkıntıları ve beklentileri

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Alinur Aktaş dönemine ilişkin usulsüzlüklere Sayıştay kararı Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Alinur Aktaş dönemine ilişkin usulsüzlüklere Sayıştay kararı

Ziyaret sırasında çarşı esnafı, en büyük sıkıntılarının özellikle kış aylarında yaşanan yağmur ve çamur sorunu olduğunu dile getirdi. Yıllardır devam eden altyapı yetersizliklerinden bıktıklarını ifade eden esnaf, yetkililerden çözüm beklediklerini söyledi.

Uzun Çarşı'nın belirsizliği yerel esnafımızı da tedirgin ettiğini belirten Çalışkan, her yönetici farklı bilgi vermektedir. Şayet burası geçici bir süreliğine taşınacaksa bile, taşınacak yerin esnafın iş yapmasına uygun olması sağlanmalıdır. Ev gibi tek kapıda dükkan olmaz; vitrin gerek, teşhir yeri müşteriye hitap etmesi gerektiğini ifade etti.Whatsapp Image 2024 03 14 At 12.14.23

Çözüm önerileri

Çalışkan, esnafın sorunlarını dikkatle dinledi ve çözüm için şunları söyledi: 'Antakya'nın kalbini yeniden canlandırarak şehrimiz için tarihi ve turistik mekanların vazgeçilmez gözdesi haline getireceğiz. Altyapıya ilişkin çalışmalara öncelik vererek özellikle kış aylarında yaşanan yağmur ve çamur sorununa son vereceğiz.

Çarşının tarihi ve turistik potansiyelini değerlendirmek için restorasyon çalışmaları yapacağız ve tanıtım faaliyetleri yürüteceğiz. Esnafımıza yönelik kira desteği ve vergi indirimleri gibi maddi destekler sunarak ekonomik sıkıntılarını hafifleteceğiz."Whatsapp Image 2024 03 14 At 12.14.23 (2)

Esnaf umutlu

Çalışkan'ın ziyareti çarşı esnafı tarafından memnuniyetle karşılandı. Esnaf, Çalışkan'ın sorunlarına çözüm bulacağına inandıklarını ifade etti.Whatsapp Image 2024 03 14 At 12.14.22 (3)