Satılmayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, kurban pazarlarında satılmayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını açıkladı. Hayvanlarını ESK'ye satan üreticilere ödemelerin en geç 3 iş günü içinde yapılacağı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, kurban pazarlarında satılmayan kurbanlıkların ESK tarafından satın alınacağını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Üreticilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen ve satılamayan kurbanlıklar, talep edilmesi durumunda Et ve Süt Kurumumuz tarafından satın alınacaktır." denildi.

ÖDEMELER 3 GÜN İÇİNDE YAPILACAK

Hayvanlarını ESK'ye satan üreticilere ödemelerin en geç 3 iş günü içinde yapılacağı ifade edilirken, üreticilere kolaylık sağlamak için, hayvanlar bulundukları yere en yakın kesimhanede kestirilebilecek.

Bolu Dağı Tüneli-İstanbul istikameti 50 gün trafiğe kapatılacak Bolu Dağı Tüneli-İstanbul istikameti 50 gün trafiğe kapatılacak

Hayvanlarını satmak isteyen üreticilerin, 20-28 Haziran tarihleri arasında en yakın ESK Kombina Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekecek.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Üreticilerin hayvanlarına ait kimlik bilgileri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince kurban satışı için verilen sevk raporları, kurban pazar yeri giriş ve kira belgesiyle başvurmaları yeterli olacak.

İlgili kombina müdürlüğü tarafından TÜRKVET sistemi üzerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra, ESK'nin Hayvan Alım Kriterleri ve Uygulama Esasları Talimatları doğrultusunda hayvanlar karkas et olarak satın alınacak.