AK Parti şimdi de "karbon ayak izi vergisi" getirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan rapor tamamlandı. Türkiye gazetesinde yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz günlerde yaptığı “Karbon salınımının, ayak izinin vergilendirilmesi gerekiyor” açıklaması birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Taslak metinde şu bilgiler paylaşıldı;

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda Karbon Vergisinin Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı, Paris İklim Antlaşması hedefi olan sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutma hedefinin parçası olduğunu ifade edildi.

Vergi ile birlikte fiyat artışı yaşanacağı ve ürün tüketiminin azalacağı kaydedildi.

Raporda, karbon vergisi uygulamasının Türkiye’ye ekonomik etkileri anlatıldı. Avrupa’nın Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olduğu ve bu verginin AB'ye ihracat yapan tüm ülkeleri etkileyeceği belirtildi. Türkiye’nin ihracatının yüzde 50’sinden fazlasını buraya yaptığına dikkat çekildi.

Uygulamanın ilk bakışta Türkiye’deki sektörleri olumsuz etkileyecek gibi görünse de sadece Türkiye açısından değil, AB’ye ihracatta bulunacak tüm ülkeler açısından geçerli olacağı ifade edildi.

Tartışmalar

Karbon vergisinin getirilmesine yönelik farklı görüşler mevcut. Bazıları bu verginin gerekli olduğunu ve çevreyi korumaya katkıda bulunacağını savunurken, kimileri ise verginin enflasyona yol açacağını ve halka yük getireceğini savunuyor.

Hazine Bakanı Şimşek'ten KKM açıklaması Hazine Bakanı Şimşek'ten KKM açıklaması

Karbon vergisi nedir?

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Antlaşması'nın bir parçası olarak, sera gazı salınımını azaltmak için uygulanacak bir vergi türüdür.