Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da öldürülmesine ilişkin davada bugün üçüncü celse görülecek.

Pazartesi günü başlayan duruşmada şimdiye kadar 13 sanık ifade verdi. Duruşmanın ilk gününde cinayetin tetikçisi ve azmettirici savunmasını yaptı.

Savunma yapan tetikçi Eray Özyağci, Ankara’ya siyasi cinayet için değil, Doğukan Çep’ten Ateş’i ayaklarından vurması için telkin alarak geldiğini söyledi.

Özyağci, “Bir kişi, hedef gözetmeksizin ateş etmeye başladı. Ben de onlara ateş ettim. Daha sonra ‘reisi vurduk, reisi vurduk’ diye bir ses duydum.” dedi.

Özyağci’nin ardından cinayetin tetikçisi olduğu belirtilen Doğukan Çep’in savunmasına geçildi.

Çep, “Evet, ben azmettirdim. Planı ben yaptım ama amacım öldürmek değildi. Eğer ben bir suikast düzenlettirecek olsaydım, motorla yanlarından geçerken ateş ettirebilirdim.” dedi.

Davanın dün görülen duruşmasında ise tetikçiyi İstanbul’dan Ankara’ya getirdiği belirtilen tutuklu polis memuru Murat Can Çolak kendini savundu.

Çolak, Ankara’ya Özyağci ile birlikte gideceklerinden haberi olmadığını iddia etti.

Gerginlik yaşandı

Dünkü celse de bir de gerginlik yaşandı.

Duruşmanın devamında davanın tutuklularından avukat Serdar Öktem ve mahkeme başkanı ile Ateş’in avukatları arasında cep telefonu şifresi diyaloğu yaşandı.

Mahkeme başkanı, Öktem’e henüz incelemesi yapılamayan cep telefonunun şifresini hatırlayıp hatırlamadığını sordu.

Öktem hatırlamadığını söyledi. Serdar Öktem’in savunması sırasında, duruşma salonunda gerginlik yaşandı.

Müşteki beyanlarına geçilecek

Duruşmanın üçüncü celsesi, dün yaşanan gerginlik hatırlatılarak başladı.

Mahkeme başkanı dün Ateş’in avukatı Ali Yüce’nin dışarı çıkarılmasını istemişti, Dışarı çıkarılmayınca kolluk kuvvetleri hakkında işlem başlatıldığını duyurmuştu. O sırada salonda bulunan Milli Yol Partisi Remzi Çayır, sözlerinin ardından dışarı çıkarılmıştı.

'CHP'li belediyelerin borçlarını tahsil edeceğiz' diyen Erdoğan'a Özel'den cevap 'CHP'li belediyelerin borçlarını tahsil edeceğiz' diyen Erdoğan'a Özel'den cevap

Mahkeme başkanı, bugünkü celsede salonda bir siyasi parti temsilcisinin tepki göstermesi halinde, bunun davaya siyasi müdahale olarak kabul edilebileceğini, olası müdahalede tüm parti temsilcilerinin dışarı çıkarılacağını ifade etti.

Duruşma sanık avukatlarının beyanlarıyla başladı.

Davada dün ifade veremeyen Umut Ersoy da savunmasını gerçekleştirdi. Bu savunmanın tamamlanmasıyla birlikte avukat beyanlarına geçildi.