Suriye'de Fırat Kalkanı Harekat bölgesi'nde bulunan El Bab ve Azez şehirlerinde, terör örgütü yandaşları ayaklandı. Türkiye'ye ait çok sayıda aracın El Bab'a girmesini engellemek amacıyla El Rai kavşağında toplanan kalabalık, Türk TIR'ını taşladı. O anlara ilişkin görüntüler, sosyal medyada kısa sürede yayıldı. Görüntülerin yayılmasının ardından tepkiler büyüdü. 

Sosyal medyada yer alan görüntülerde Babül Selam Sınır Kapısı’ndan (Öncüpınar) Suriye’ye (El Bab) giren TIR’lara ateş edildiği, sopalarla camlarının kırıldığı görüldü.

Görüntülerde “Özgür Suriye Ordusu” bayraklarını taşıyan göstericilerin sınırdaki Türk bayraklarını aşağı indirip parçaladığı görülüyor. Saldırgan grubun “Allahu Ekber” diye slogan attığı duyuldu.

Söz konusu hain saldırıların Türkiye-Suriye yakınlaşmasını protesto amacıyla yapıldığı da gündemde.

2 PTT binasının yağmalandığı bildirildi

Harekat bölgesindeki 2 PTT binasının ise yağmalandığı belirtildi. Ayrıca teröristler bölgede Türk bayraklarına yaktı ve parçaladı. Terör yandaşları, bölgedeki halkı galeyana getirerek, gösteriler başlatılması için çağrıda bulunduğu iddia edildi. 

NE OLMUŞTU? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 26 Haziran 2024’te Cuma namazı sonrası Türkiye- Suriye ilişkilerine değindi. Suriye ile ilişkilerin kurulmaması için hiçbir sebep olmadığını kaydeden Erdoğan, “Geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz. Suriye'nin de iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz, bir hedefimiz asla olamaz. Çünkü Suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluktur. Nasıl ki biz Suriye'yle ilişkilerimizi çok çok canlı tuttuysak geçmişte ailece görüşmelere varıncaya kadar biliyorsunuz sayın Esed'le biz bu görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil, yine olur. Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz asla yok” demişti.   

Kayseri'de yaşanan olay

Kayseri'de Suriye uyruklu küçük yaştaki çocuğa taciz iddiasıyla Suriyeli bir şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi. 

Emekli Halk Kart için tarih verildi! Dağıtıma başlanacak Emekli Halk Kart için tarih verildi! Dağıtıma başlanacak

İddiaya göre yabancı uyruklu bir kişi, 5 yaşındaki yabancı uyruklu çocuğu taciz ederken yakalandı. Olay sonrası toplanan mahalle sakinleri, şüpheliyi yakalamak için taşkınlık çıkardı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Polis özel harekat ekipleri tarafından yakalanan şüpheli, bölgeden uzaklaştırılırken, kalabalık grup araçları ters çevirdi ve yabancı uyruklu vatandaşlara ait bazı iş yerlerini ise ateşe verdi. Polis kalabalığı dağıtmak için müdahale etti. Vatandaşlar, 'Erdoğan istifa' sloganları attı.