Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, katıldığı bilge nesil projesi kapsamında düzenlenen ‘bir bilenle bilge nesil kitap okuma ve kompozisyon yazma yarışması’ ödül töreninde öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yavuz, öğretmenin adına ve değerine yakışır bir meslek kanununun çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Dünya genelinde sistemler çöktü: Birçok sektörde işlemler durdu Dünya genelinde sistemler çöktü: Birçok sektörde işlemler durdu

“ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK AYIBI GİDERİLSİN”

Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz’un katıldığı programda yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Adını hak eden bir meslek kanunu olsun diye mücadele veriyor, çaba harcıyoruz. Sözleşmeli öğretmenliğe son verilmesini, ücretli öğretmenlik ayıbının giderilmesini, mülakatla atama garabetinin sona erdirilmesini; uzman öğretmenliğe esas hizmet süresinin 5 yıl, başöğretmenlik için 10 yıl olmasını istiyoruz. Bu kadar uzun bir sürece tabi tutularak eğitim kurumlarına yönetici olanlara görevlendirme değil, atamaları yapılmalıdır. Dört yılda bir keyfî değerlendirme değil, kadro verilmelidir. Yöneticilik ikincil görev olmaktan çıkarılarak kadrolu güvence verilmelidir”

“EK DERS ÜCRETİ 230’A ÇIKARILMALIDIR”

 “Adaylığı kaldırılmış bütün öğretmenlerin aile bütünlüğü sağlanmalıdır. Ek ders birim ücretine esas gösterge rakamı, toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirdiğimiz ve müzakere ettiğimiz şekilde 230’a çıkarılmalıdır. Kalkınmada öncelikli yörelerde çalışan yönetici ve öğretmenlere ilave mali haklar verilmelidir. terör eylemleri veya terörle mücadele sırasında vefat edenlere şehit; yaralanan, engelli hâle gelen eğitim çalışanlarına da vazife malullüğü hakkı tanınmalıdır.” 

 

BİLGEHAN KİRİŞCİ – ANKARA