Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde Türkiye’nin askeri kontrolünde bulunan bölgelerde sabah saatlerinden itibaren gerilim ve olaylar başladı. El Bab ve Azez şehirlerinde, terör örgütü yandaşları bölgede ayaklandı.

Suriye'nin Fırat Kalkanı Harekatı ile kontrol altına aldığı bölgelerde, özellikle Azez'de Türkiye plakalı araçlar ve PTT binaları halk tarafından taşlandı. Azez'de, Türkiye'den gelen sebze ve meyve yüklü TIR'lar halkın hedefi oldu. Harekat bölgelerine elektrik sağlayan dağıtım şirketinden ve El-Bab'ta mültecilerin bulunduğu Şamrak kampında da Türk bayrağı indirildi.

Erdoğan'ın açıklamaları mı tetikledi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile "Eskiden olduğu gibi aile olarak görüşebiliriz" açıklamalarının rejim karşıtlarını rahatsız ettiği ileri sürüldü.

İYİ Parti lideri Dervişoğlu: Sokak hayvanları yerine çetelerin peşine düşün İYİ Parti lideri Dervişoğlu: Sokak hayvanları yerine çetelerin peşine düşün

Konuya ilişkin X hesabından açıklama yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu açıklama yaptı. Suriye'de yaşanan olaylar bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yapan Karamollaoğlu, meselenin son derece vahim olduğuna dikkat çekti.

Karamollaoğlu'nun paylaşımının tamamı şu şekilde; 

Kayseri'de yaşanan olaylar ve ardından Suriye'den gelen görüntüler son derece vahimdir.

İsrail'in Gazze'yi işgaliyle başlayan sürecin ardından yaşanan olaylar; bölgemizin bir kez daha kan gölüne çevrilmek istendiğini göstermektedir. Amerika ve siyonist İsrail'in kanlı elleri, bütün bölgeyi tehdit etmektedir.

İktidarın geçmişten gelen yanlış dış politikası ve göçmen sorununa yaklaşımı, ne yazık ki ülkemizi de kırılgan bir hâle getirmiştir.

Suriye'de yaşanan olaylar Suriye yönetimi ve taraflarla görüşerek bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Yüzlerce yıllık ortak bir geçmişe sahip olduğumuz Suriye ile yaşanacak çatışmanın tek kazananı emperyalizm olacaktır.

Olayların provokasyona izin vermeden sağduyu ve itidalli bir yaklaşım ile çözüleceğine olan inancımız tamdır.