Filistin İçin Bin Genç grubu, İsrail'e Türkiye üzerinden petrol sağlayan Socar'ın İstanbul'daki merkezine düzenledikleri protesto eylemi sonrası, bu sabah erken saatlerde gerçekleştirilen operasyonla 10 üyesinin gözaltına alındığını duyurdu.

Abdurrahman Ergin'den anız yangınına ilişkin açıklama: Mesele anız yakma meselesi olarak geçiştirilemez Abdurrahman Ergin'den anız yangınına ilişkin açıklama: Mesele anız yakma meselesi olarak geçiştirilemez

'Filistinle dayanışmak değil İsrail’e işbirliği suçtur'

Grup, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, "Soykırıma petrol tedariğini kesin dediğimiz Socar eylemimizden sonra bu sabah 10 arkadaşımız şafak operasyonuyla gözaltına alındı! 'Helal olsun' demek yetmez, şahitsek ses çıkarmak zorundayız. Yüreği Filistinle atan herkesi dayanışmaya, siyonistlerin avukatlığına soyunanlara karşı intifada saflarına çağırıyoruz. Filistinle dayanışmak suç değil, suç İsrail'le işbirliğidir" ifadelerini kullandı.

İsrail'le ticareti sürdüren Türk şirketlerine yönelik protestolarıyla tanınan grup, geçtiğimiz günlerde de Socar'ın İstanbul'daki merkezinin duvarlarını kırmızı boyalarla boyayarak protesto eylemi gerçekleştirmişti. Grup üyeleri, İsrail'e petrol tedarikinin durdurulmasını talep ederek, bu konuda sessiz kalmanın suça ortak olmak anlamına geleceğini vurgulamışlardı.

Gözaltına alınan gençlerin durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Filistin İçin Bin Genç grubu üyelerinin serbest bırakılması için sosyal medyada destek çağrıları devam ediyor. Grup, tüm destekçilerini dayanışma göstermeye ve Filistin davasına sahip çıkmaya davet ediyor.