Uzman isim 'son 70 yılın en sıcak kışını yaşadık' diyerek uyardı: Trakya'nın 'sarı gelini' tehdit altında

Bitki Islahı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, son 70 yılın en sıcak kışının yaşandığı Edirne'de ayçiçeğinin, çekirge tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını öne sürdü. Kaya, özellikle son yıllarda artan kış sıcaklıkları nedeniyle, bitki zararlısı olarak adlandırılan çayır tırtılı ve çekirge gibi hayvanların larvalarının ölmediğine dikkat çekti. Uzman isime göre ise Trakya'da üreticinin 'sarı gelin' olarak adlandırdığı ayçiçeği şimdilik sıcaklık stresini yendi.

Trakya'da üreticinin 'sarı gelin' olarak adlandırdığı ayçiçeği, tarlaları sarıya boyarken, sıcaklık stresini şimdilik yenen ürün, bazı tarlalarda görülen çekirge tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Sarı Gelin

TÜ Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı ve Bitki Islahı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, özellikle son yıllarda artan kış sıcaklıkları nedeniyle, bitki zararlısı olarak adlandırılan çayır tırtılı ve çekirge gibi hayvanların larvalarının ölmediğini söyledi.

Prof. Dr. Kaya, "Özellikle kış sıcaklıklarının gittikçe artması nedeniyle, o eski soğuk donlar nedeniyle doğal olarak bu tür larvalar ölmüyor. Küresel ısınma çerçevesinde bu yıl son 70 yılın en sıcak kışlarından birini yaşadık. Bu çerçevede böyle yer yer de olsa bazen gerek tırtıl zararı olsun, gerekse çekirge zararı fazla fazla görülmeye başladı" ifadelerine yer verdi.

'ÇİFTÇİ ÜRÜNLERİNİ KONTROL ETMELİ'

Çiftçilerin, üründeki zarar oranına mutlaka dikkat etmesi gerektiğini belirten Kaya, "Burada önemli olan ekonomik zarar eşiği. Birim alanında ne kadar çekirge var ve ne kadar bunlar zarar yapıyor? Tarladaki popülasyon ne kadar? Çünkü çekirge çok fazla miktarda çok hızlı şekilde yeşil yaprakları yok eden bir zararlı. O yüzden çiftçilere sıklıkla bunu kontrol etmelerini özellikle tavsiye ediyorum" dedi.

Saadet Partili Doğan: 1 milyonluk araçtan Türkiye 1 milyon TL vergi alıyor ama ülkemiz batıyor Saadet Partili Doğan: 1 milyonluk araçtan Türkiye 1 milyon TL vergi alıyor ama ülkemiz batıyor

Sarı Gelin 3

'AYÇİÇEĞİNDE STRESE KARŞI SERİN HAVA ŞART'

Prof. Dr. Yalçın Kaya, bölgenin önemli tarımsal ürünlerinden ayçiçeğinin, süt olum devresine yağış ve serin havaya ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Kaya, "Tam çiçeklenme öncesi gerçekten çok büyük bir stres söz konusuydu ayçiçeğinde ama bayram öncesi olan yağışlar en azından şu çiçeklenme dönemindeki stresi kurtardı. Yüksek verim için bu temmuz başından ortasına kadar böyle güzel serin esen rüzgarların olması şart. Aksi takdirde mutlaka strese girer" şeklinde konuştu.

Sarı Gelin 2

'YAPRAKLARI YİYORLAR, İLAÇLAMASI YAPILMALI'

Edirne merkeze bağlı Büyükdöllük köyünde ayçiçeği üreticiliği yapan Hüseyin Özgen, yüksek derecede olmasa da çekirge kaynaklı zararlarının olduğunu söyledi.

Özgen, “Şu andaki görünen şartlarda sıcaklardan dolayı yapraklarda gölge yer arıyorlar. Ayrıca çekirgeler yaprakların gölgesinde durdukları yerde yaprakları yiyorlar. Çok aşırı olmasa da zarar var. Yapılması gereken tek şey ilaçlamak ama o da ne kadar doğru olur bilemiyoruz. Ayçiçekleri olgunlaşma seviyesine geldiği için traktör ile tarlaya girip ilaçlama şansımız yok. Havadan ilaçlama daha mantıklı çünkü traktörün tarlaya ürünlerin içerisine girme şansı yok. Türkiye'nin ayçiçeği ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan illerden bir tanesiyiz. Bu yüzden devamlı takip ederek gerekirse ilaçlaması yapılmalı" diye konuştu.