Prof. Dr. Mustafa Sar, Marmara Denizi'ndeki kirliliğin artarak müsilaj tehlikesini geri getireceğini belirtti. Kirlilik yükünün acilen azaltılması gerektiğini vurgulayan Sarı, , "Müsilaj riski, Marmara Denizi'nin başının üstünde kılıç gibi sallanmaya devam edecek. Bu tehlikenin tekrarı kesin. Müsilaj, zamanı meçhul bir ekolojik felaket bizim için." diye konuştu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi'ndeki kirlilik sorununu gündeme taşıyarak, denizin geleceği hakkında kritik uyarılarda bulundu.

2021 yılında yaşanan büyük müsilaj felaketinin ardından hazırlanan Marmara Eylem Planı'nın uygulanmasında yetersiz kalındığını belirten Sarı, denizdeki kirlilik yükünün azaltılmaması halinde müsilajın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Marmara Musilaj 4

'MÜSİLAJ RİSKİ MARMARA DENİZİ ÜSTÜNDE KILIÇ GİBİ SALLANIYOR'

Prof. Dr. Sarı, Marmara Denizi çevresinde yaşayan 25 milyon insanın atıklarının sadece yarısının arıtıldığını, geri kalanının ise doğrudan denize bırakıldığını ifade etti. Sanayi, tarım ve denizcilik atıklarının denize dökülmeye devam ettiğini belirten Sarı, "2021 yılında ne kadar kirletiyorsak, şu anda da o kadar kirletiyoruz. 22 maddeden oluşan eylem planının 14'ü, denizin kirlilik yükünü azaltmakla ilgiliydi. Ama bunu yapamadık. Yapamadığımız için bu müsilaj riski, Marmara Denizi'nin başının üstünde kılıç gibi sallanmaya devam edecek. Bu tehlikenin tekrarı kesin. Müsilaj, zamanı meçhul bir ekolojik felaket bizim için." dedi.

Marmara Musilaj 3

'BÖYLE GİDERSE MARMARA DENİZİ'NDEN YARARLANAMAYACAĞIZ'

Kirliliğin bu şekilde devam etmesi halinde ekosistemine ömür biçemeyeceğimizi söyleyen Sarı, "Marmara Denizi, her gün, biraz daha bozulacak. Biraz daha Marmara Denizi'nden yararlanamaz hale geleceğiz. Balıklar azalacak. Denize girme noktasında daha çok risk var. Şu anda yaşadığımız gibi. Bu yüzden denizdeki kirliliği mutlaka ve mutlaka azaltmamız gerekiyor." diye konuştu.

Marmara Musilaj 2

'MÜSİLAJDAN ÖNCE 4 BALIĞIMIZ VARSA 3 KALDI'

Marmara Denizi'ndeki balık türlerinin müsilajdan büyük zarar gördüğünü ve türlerin yüzde 25 oranında azaldığını belirten Sarı, "Müsilajdan önce 4 balığımız varsa, sonrasında 3 balığımız kaldı." diyerek durumu özetledi.

Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu'ndan üst üste 10. zafer Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu'ndan üst üste 10. zafer

Özellikle sofralarımıza gelen balıkların azaldığını ifade eden Sarı, "Daha çok pelajik balıklar. Soframıza gelen hamsi, istavrit, lüfer, sardalya, kolyoz gibi, palamut gibi balıklar bağlamında yüzde 25 düzeyde bir azalma var." dedi.

Balık türlerindeki azalmanın yanı sıra oksijen eksikliği nedeniyle dip balıklarının kıyılara geldiğini, bunun da ekosistemi olumsuz etkilediğini dile getirdi