ABD Temsilciler Meclisi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yönelik "yakalama kararı" başvurusunu değerlendiren Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) yönelik yaptırım öngören bir tasarıyı kabul etti. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Meclis'te yapılan oylamada, 155 hayır oyuna karşılık 247 evet oyuyla kabul edilen tasarı, UCM'ye yaptırım uygulanmasını öngörüyor. Bu karar, ABD'nin uluslararası hukuk konusundaki tutumunu yeniden gündeme getirdi.

Yaptırım kararının detayları

Cumhuriyetçi vekillerin tamamının lehte oy verdiği tasarıya, 42 Demokrat temsilcinin de evet oyu vermesi dikkat çekti. Ancak, tasarıya hayır oyu veren Demokratlar, UCM'ye yönelik yaptırım adımının yanlış bir yaklaşım olduğunu savundu. Tasarının yasalaşması için Senato'da kabul edilmesi ve ardından Başkan Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

Mossad'dan UCM Eski Başsavcısına tehdit: Ailenizi tehlikeye attınız  Mossad'dan UCM Eski Başsavcısına tehdit: Ailenizi tehlikeye attınız

Bıden'ın tutumu

ABD Başkanı Joe Biden, daha önce yaptığı açıklamalarda UCM'nin İsrail ve İsrailli siyasetçiler üzerinde yargı yetkisinin olmadığını savunmuş ve UCM'ye yaptırım uygulamanın yanlış olacağını belirtmişti. Biden'ın, Temsilciler Meclisi'nden geçen bu tasarıyı imzalayıp imzalamayacağı merak konusu.

3 ülkeden kutsal topraklarda hac ibadeti esnasında 144 kişi vefat etti 3 ülkeden kutsal topraklarda hac ibadeti esnasında 144 kişi vefat etti

UCM'nin yakalama kararı talebi

UCM Başsavcısı Kerim Han, 20 Mayıs'ta İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı. UCM'den yapılan açıklamaya göre, Han ayrıca Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları lideri Muhammed ed-Dayf hakkında da yakalama kararı başvurusunda bulunmuştu.