İlk yayımlanmasının üzerinden neredeyse üç sene geçecek olan Windows 11, belki Windows 10’u mezara gömemedi ama beraberinde getirdiği yenilikler ve kullanıcılara sunduğu esnekliklerle ciddi oranda bir kullanıcı sayısına ulaştı. Steam platformunun donanım ve yazılım istatistiklerine göre oyun meraklılarının yaklaşık %42’sinin bilgisayarında kurulu olan Windows 11, çok ciddi güncellemelerle gelmeye hazırlanıyor. Yapay zekâ bileşenlerinin merkezde olduğu 24H2 güncellemesi, bilgisayarının RAM’i pek yüksek olmayanları üzecek gibi görünüyor. Gelin, konunun detaylarına bakalım ve yazının ilerleyen aşamalarında, 32 GB RAM laptop modelleri ile Windows 11’in nasıl çalışacağına mercek tutalım.

32 GB RAM Laptop Modelleri, Windows 11 İçin İdeal

Microsoft’un, OpenAI ile dansı, sizin de takip ettiğiniz gibi Windows 11 işletim sisteminin çehresini değiştirmeye başladı ve geçtiğimiz eylül ayında yayımlanan güncellemeyle Copilot adlı yapay zekâ tabanlı dijital yardımcı, işletim sisteminin bir parçası oldu. Aldığı geri bildirimlerden memnun olan Microsoft, işletim sistemi düzeyindeki yapay zekâ atağını, biraz daha genişletmeye ve çeşitlendirmeye niyetli.

Teknoloji meraklılarının gerçekleştirdikleri kod incelemelerden edindikleri bulgular, Windows 11’e gelecek yapay zekâ özelliklerinin, belirli donanım gereksinimlerini karşılamayan bilgisayarlarda bir uyarı çıkaracağını gösteriyor. Bahse konu uyarının; Gelişmiş Copilot, DirectX Yapay Zekâ Süper Çözünürlük ve Yapay Zekâ Dosya Gezgini işlevlerinin desteklenmediğini bildirecek. Belirtmemizde yarar var, yüksek performanslı 32 GB RAM laptop modellerindeki işlemcilerin SSE4.2 komut seti desteği, gereksinimlerin en tepesinde bulunuyor ancak zaten Windows 11’in eski sürümleri de bu komut setinden yoksun işlemcilerde çalışmıyordu. Dolayısıyla ilk gereksinim zaten elenmiş oluyor. Ancak tespit edilen bir diğer gereksinim, RAM kapasitesine işaret ediyor. Zira araştırmalar, tüm bu yapay zekâ tabanlı özelliklerin çalışması için bilgisayarda en az 16 GB RAM olması gerektiğini gösteriyor. Bu, yeni bir laptop edinme arifesinde olan kullanıcıların, geleceğe yönelik yatırım için Intel Core-i5 32 GB RAM laptop almalarının ya da var olan bilgisayarlarındaki RAM’i yükselterek bilgisayarlarını 32 GB RAM DDR4 laptop formuna dönüştürmelerini gerekli kılıyor.

24H2 Güncellemesi, Windows 12 Hakkında İpucu Veriyor mu?

Luxera, SPK’dan GYO dönüşüm iznini aldı Luxera, SPK’dan GYO dönüşüm iznini aldı

Microsoft’a yöneltilen “Windows 12 ne zaman çıkacak?” sorularına şimdilik aldırış etmeyen tecrübeli şirket, anlaşılan o ki Windows 11’i daha da güçlü hâle getirmekte kararlı. Bu noktada, radikal kararlar alarak kullanıcıları Windows 12 indirme ve yükleme süreçleriyle uğraştırmamak adına Windows 11’i güçlendirerek yoluna devam etmek isteyen Microsoft, OpenAI ile olan iş birliğinin, bir işletim sistemini hangi düzeyde mükemmelleştireceğini de görmek istiyor olabilir.

Özellikle Intel Core-i9 32 GB RAM laptop sahibi oyun meraklılarının bekledikleri DirectX Yapay Zekâ Süper Çözünürlük özelliği kısaca, oyun geliştiricilerin; NVIDIA (DLSS), AMD (FSR) ve Intel (XeSS) yapay zekâ teknolojilerini oyunlarına daha kolay entegre etmelerine olanak veriyor. Kısaca DirectSR şeklinde isimlendirilen API, görüntü yükseltme teknolojilerinde yaşanan çatışma ve uyumsuzluk sorunlarını tamamen tarihe gömebilir.

Diğer yandan Microsoft’un, üçüncü parti yazılımların çok başarılı şekilde yapabildikleri disk içinde klasör veya dosya arama sorununu, yine yapay zekâ yardımıyla aşacağı tahmin ediliyor. 32 GB RAM DDR5 laptop çeşitlerinde sorunsuz çalışacak olan Yapay Zekâ Dosya Gezgini, kullanıcıların tüm dosyalarına anında ulaşıp dosyaları içinde arama yapabilmelerine dahi imkân tanıyor. Özellikle Office dosyaları arasında kaybolan kullanıcıların bu özellikten yararlanacağını düşünüyoruz. Intel Core-i7 32 GB RAM’li laptop modellerinin yeni dosya gezgini başta olmak üzere tüm yeniliklerin altından kalkacağı şüphesiz.

Siz de Windows 11’in 24H2 güncellemesini iple çekiyorsanız, kullanım deneyiminizi şansa bırakmayın ve mutlaka “canavar” gibi bir bilgisayarla yolunuza devam edin. Monster Notebook tarafından geliştirilen laptop modellerini inceleyin ve gereksinimlerinize yanıt veren çözümü, son derece cazip 32 GB RAM laptop fiyatları üzerinden hemen satın alın.