İngiltere merkezli ilaç devi AstraZeneca, yasal sürecin ardından Oxford Üniversitesi ile ortak geliştirdiği "Vaxzevria" isimli Kovid-19 aşısının çok nadir ama ölümcül bir yan etkiye neden olabileceğini kabul etti.

The Guardian'ın haberine göre; şirket, gönüllü olarak aşıyı küresel çapta piyasadan çekme kararı aldı. Aşının geri çekilmesine ilişkin 5 Mart'ta yapılan başvuru dün (7 Mayıs) yürürlüğe girdi. Kararın ardından aşı artık Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından kullanılamayacak.

"TİCARİ NEDENLERDEN DOLAYI KALDIRILDI"

Altı milyondan fazla hayat kurtardığına inanılan aşı, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından "İngiliz biliminin zaferi" olarak müjdelenmişti.

Refah sınırında tehlikeli gerilim: İsrail ve Mısır askerleri çatıştı Refah sınırında tehlikeli gerilim: İsrail ve Mısır askerleri çatıştı

İlaç devi tarafından yapılan açıklamada, aşının ticari nedenlerden dolayı piyasadan kaldırıldığı ifade edildi. Açıklamada AstraZeneca, aşının artık üretilmediğini ve yerini yeni varyantlarla mücadele eden güncellenmiş aşıların aldığını belirtti.

NADİR AMA ÖLÜMCÜL YAN ETKİ

Vaxzevria'nın, kan pıhtılaşmasına ve düşük kan trombosit sayısına neden olan nadir ancak ölümcül bir yan etkiye sahip olduğu belirlendi.

Şubatta İngiliz Yüksek Mahkemesi'ne sunduğu belgede aşının "çok nadir durumlarda Thrombosis with Thrombocytopenia Syndrome'a (TTS) neden olabileceğini" kabul eden şirket, Kovid-19 aşısıyla ilgili toplu bir davada birden çok suçlamayla karşı karşıya kaldı.

'TAMAMEN TESADÜF'

Geri çekme kararının, devam eden davalar ya da aşının TTS'ye neden olabileceğinin kabul edilmesiyle bağlantılı olmadığı konusunda ısrar eden ilaç şirketi, zamanlamanın "tesadüf" olduğunu söyledi.

Öte yandan; İngiltere'de 50 milyondan fazla kişiye uygulanan AstraZeneca aşısı, 73 ölüm ile ilişkilendiriliyor.

TTS NEDİR?

Thrombosis with Thrombocytopenia Syndrome (TTS), kan pıhtılaşma yaratan ve aynı zamanda trombosit sayısının düştüğü bir rahatsızlıktır. Bu pıhtılar, genellikle vücudun çeşitli bölgelerinde, özellikle beyin, karın veya bacaklardaki büyük damarlarda oluşabilir.

TTS'nin belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, görme problemleri, bacak veya kollarda ağrı ve şişlik, karın ağrısı, nefes darlığı ve kanama bulunuyor. TTS, çok nadir rastlanan bir durumdur. Milyonlarca Kovid-19 aşısının sadece birkaç dozunda bu durumu yaşayan hastalara rastlanabilir.

Ancak belirtiler yaşandığında durum ciddi olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir.