Gazeteci Tural İsmayılov yazısında şunları dile getirdi: 

Dünya tarihinde pek çok yasa dışı olay yaşanmıştır. Bunları başlıca şu şekilde sınıflandırmak mümkündür: 1) Savaşlar. Savaşların çoğu savunma niteliğinde ve saldırganlığa karşı mücadele zemininde olmasına rağmen, sömürge savaşları sonucunda sayısız suç işlendi. 2) Soykırımlar. Halen uluslararası mahkemelerde ve siyasi forumlarda objektif değerlendirmesini alamayan katliamlar var. Küresel huzursuzluk ortamında soykırım suçlarından hayatta olan katiller ve suçlular devletlerin yargı yetkisine teslim edilmiyor, dünya örgütlerinin eylem mekanizmaları oldukça zayıf ve etkisiz görünüyor. 3) Yeni sömürgecilik.

Halklar, farklı coğrafyalarda sömürüye karşı mücadelenin her zamankinden daha önemli olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. Böyle bir durumda sömürgeciliği sürdüren Fransa, Hollanda ve diğer Batı Avrupa ülkeleri insanlık sessizliğine gömülürken, Azerbaycan küresel sömürgecilik karşıtı hareketin sembolü haline geldi. 30 yıldan fazla bir süre boyunca Azerbaycan toprakları işgal edilmiş ve Ermenistan'ın çeşitli türdeki devlet terörüne maruz kalmıştır. Dünyadaki birçok kuruluş bu haksız işgal zihniyetine göz yummuş ve bunun sonucunda Fransa ve emperyalizmin dayanak noktası olan birçok ülke işgal zihniyetinin ana destekçisi olarak yer almıştır.

Bakü Girişim Grubu 2023 yılında bu temelde oluşturuldu. 6 Temmuz 2023 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin üyesi olduğu Bağlantısızlar Hareketi Koordinasyon Ofisi Bakanlar Toplantısı çerçevesinde Analiz Merkezi'nin girişimiyle Bakü'de yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Martinik, Guyana, Yeni Kaledonya, Fransız Polinezyası, Wallis ve Futuna, Solomon Adaları'nın temsilcileri konuştu.

Katılımcılar, Fransız sömürgeciliğine karşı Bakü İnisiyatif Grubu'nun kurulması konusunda mutabakata vardı. Sonunda nihai bildirge kabul edildi.

14 Şubat'ta düzenlenen yemin töreninde konuşan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, cumhuriyetimiz için önemli görülen birçok konunun yanı sıra yeni dönemde yürütülecek dış politikanın yönüne değindi. Devletimizin başkanı konuşmasında, Azerbaycan'ın dünyanın sorunlarının çözümünde daha aktif olacağını ve yeni sömürgeciliğe karşı mücadele eden ülkelerin yanında yer alacağını belirterek, "Yeni sömürgeciliğin tamamen ortadan kaldırılması için desteğimizi gösteriyoruz ve göstereceğiz. Yeni sömürgeciliğin başında olanlar da şunu bilsinler ki, bizimle boşuna bir soğuk savaş başlattılar”.

Saadet Partisi'nden İsrail'in Yemen saldırısına ilişkin açıklama Saadet Partisi'nden İsrail'in Yemen saldırısına ilişkin açıklama

Dünyanın siyasi arenasında bilinen gerçeklerden biri de Azerbaycan'ın yeni sömürgeci düşünceye sahip devletlerle siyasi mücadele verdiğidir. Bu amaçla oluşturulan Bakü İnisiyatif Grubu'nun temel görevi sömürgecilikten muzdarip ülkelerin özgürlük sesini uluslararası düzeye yaymaktır.

Bakü'de başlayan yeni sömürgeciliğe karşı girişim uluslararası bir kampanyaya dönüştü ve küresel önem taşıyor. Azerbaycan'ın bu girişimine her geçen gün daha fazla ülke katılıyor

Bakü İnisiyatif Grubu ve sömürgeciliğe karşı mücadele eden siyasi hareketler, Fransız hükümetinin sömürgelerindeki asimilasyon politikasına, sömürgeciliğe ve bunun modern tezahürlerine karşı mücadele etmek için güçlerini seferber etti.

Azerbaycan, dünyanın görmek istemediği küresel adaletsizlikle mücadelenin öncüsü olarak başarılara imza atmaya devam edecektir.