Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün dolar karşısında yüzde 2'yi aşan değer kayıpları yaşandı. Bu gelişmeler, Türkiye'nin para birimi TL'nin de küresel satış baskısına paralel olarak değer kaybetmesine neden oldu. Yerel seçimlerin ardından TL ilk kez bu kadar ciddi bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

TL’de düşüş ve dolar/TL kuru

Dün, TL dolar karşısında yüzde 1,07 oranında değer kaybetti ve dolar/TL kuru 32,6 seviyesine yükseldi. Bu sabah saat 9.20 itibarıyla dolar/TL kuru 32,61 seviyesinde işlem görüyordu. TL, Nisan ve Mayıs aylarında dolar karşısında oldukça yatay bir seyir izlemişti, ancak dün yaşanan düşüş bu dönemdeki en büyük değer kaybı olarak dikkat çekti.

Dolar değer kazandı

Reuters'ta yer alan habere göre; gelişmekte olan para birimlerinde seçim baskısıyla dün sert kayıplar gözlendi. ABD ekonomisinin yavaşladığı yönündeki endişeler, risk iştahını sınırladı. Hindistan'da Başbakan Narendra Modi'nin tahminlerden az bir farkla seçimleri kazanması, Hint hisse piyasasında keskin bir gerilemeye ve rupinin değer kaybetmesine yol açtı. İşlemciler, dünkü hareketin küresel riskten kaçışla paralel olduğunu ve bir miktar yabancı pozisyon kapaması görüldüğünü belirtti.

TCMB başkanı Fatih Karahan’ın açıklamaları

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, dün enflasyonu düşürmek için "ne gerekiyorsa" yapacaklarını vurguladı. İhracatçıların elde ettiği dövizin yüzde 40'ının alınması uygulamasının süreceğini, ancak rezervler güçlendikçe oran değişikliği değerlendirebileceklerini söyledi. İç gündemde takip edilecek önemli bir veri bulunmuyor, bu nedenle TCMB'nin politikaları ve açıklamaları piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Rezervlerde artış

Yerel seçim sonrası TL'ye artan ilgiyle birlikte TCMB'nin swap hariç net rezervi geçen hafta pozitife geçti. Bankacılar, yerel seçim öncesi 29 Mart'ta -65.5 milyar dolar ile tarihi düşük seviyede olan swap hariç net rezervin, yerel seçim sonrası geçen dokuz haftada yaklaşık 67 milyar dolar arttığını hesapladı. Karahan, bu artışın 10 milyar dolar civarındaki kısmının sıcak para olduğunu belirtti. Bu hızda ve bu büyüklükte bir rezerv artışı daha önce gerçekleşmemişti.

Yabancı yatırımlar ve TL’nin cazibesi

TCMB'nin net döviz alımlarıyla dolar/TL kurunda görülen yatay seyir ve TL'nin görece yüksek getirisi, hem yabancı hem de yurt içi yatırımcılar için TL'nin cazibesini yüksek tutmaya devam etti. Yurt dışı yerleşiklerin Nisan ortasından itibaren belirgin hale gelen ve üç haftadır 1 milyar doların üzerinde gerçekleşen Hazine tahvili alımları, geçen beş haftada 7.1 milyar doları buldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hafta başında Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) piyasasında yabancı payının yüzde 0,5'ten yüzde 10'a doğru yükseldiğini söyledi.

S&P'den Türk şirketlerinin not dağılımına ilişkin açıklama S&P'den Türk şirketlerinin not dağılımına ilişkin açıklama

Yurt İçi Yatırımcıların Davranışı

Yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduatlarında aralıksız düşüş görüldü. Nisan ortasından bu yana 11 milyar doların üzerinde düşüş kaydedilen kıymetli maden ve döviz mevduatı, 170,6 milyar dolara indi.