İETT ve Adalar sakinleri arasında "azmanbüs" kavgası sürüyor İETT ve Adalar sakinleri arasında "azmanbüs" kavgası sürüyor

İzmir Bakırçay Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, yaptığı açıklamada, deniz yüzeyindeki yüksek sıcaklık ve artan nemin etkisiyle aşırı hava olaylarının sıklığının arttığını belirtti.

Aşırı yağışlar ve sıcaklıklar bir araya yaşanacak

2024 yazında da sıcak hava dalgaları ile yağışlı koşulların bir arada yaşanmasını beklediklerini ifade eden Tağıl, Türkiye'deki hava sıcaklıklarının haziran ayında rekor seviyelere ulaştığını söyledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün tahminlerine göre Pasifik Okyanusu'nda serin ve yağışlı hava olayı La Nina'nın oluşma olasılığının yüzde 60 olduğunu aktaran Tağıl, bu durumun doğrudan Türkiye'yi etkilemese de hava koşullarındaki değişikliklerin zincirleme etkileri olduğunu vurguladı. La Nina'nın yaz ile erken sonbahar arasında etkili olmasının beklendiğini belirten Tağıl, bununla birlikte deniz yüzey sularının yüksek sıcaklıkları nedeniyle kararsız hava şartlarına yol açabileceğini söyledi.

Deniz yüzeyi sıcaklıkları alarmı

Tağıl, "Bu kararsız hava şartlarının ani yağışlara neden olmasını bekliyoruz. Ülkemizde yağışlar ve yüksek sıcaklık bir araya geldiğinde bunaltıcı hava ortamı oluşacak. Bu yaz da 2023 yazında olduğu gibi yükselen deniz yüzeyi sıcaklıklarının hava koşullarında önemli rol oynamasını bekliyoruz" dedi.

Ayrıca, Avrupa Orta Vadeli Hava Durumu Tahmin Modeli'ne (ECMWF) göre, haziran, temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıkların ortalamanın üzerinde seyredeceğini ve bu durumun büyük sıcaklık dalgalanmalarına ve aşırı hava olaylarına yol açabileceğini belirtti.

Tağıl, Türkiye'de kuraklık koşullarının devam etmesini beklediklerini ve bu durumun tarım sektörü için endişe verici olduğunu dile getirdi. Copernicus Yağış İndeksi verilerine göre Türkiye'de kuraklık etkilerinin daha belirgin hale geldiğini ve toprak neminin azaldığını ifade etti.

Son olarak, Tağıl, La Nina'nın başladığı yıllarda genellikle yağışlarda artış görüldüğünü ancak bu yılın nasıl gerçekleşeceğini söylemek için erken olduğunu belirtti. Aşırı kuru yüzeylerin, Batı Anadolu ve Akdeniz kıyılarında yangın riskini artırdığını da ekledi.