İşgalci İsrail’in geliştirdiği ve 10 yıldan uzun süredir kullandığı hava savunma sistemi olan Demir Kubbe, kısa menzilli saldırılara karşı etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sistem, roket, füze ve havan toplu gibi tehditlere karşı hızlı bir şekilde müdahale ederek İsrail’i birçok saldırıdan koruyor Ancak Hizbullah’ın füze sistemiyle İsrail’in Demir Kubbesi paramparça oldu.

Yerleşim yerleri vurulan halk ateşkes istiyor

Lübnan’ın en ciddi askeri gücü Hizbullah’ın hafta sonu İsrail‘in güneyine doğru fırlattığı roketler, günlerce devam eden orman yangınlarını tetikledi. Birçok yerleşime de ulaşan alevler en az 3 bin 500 dönümlük ormanı küle çevirdi. İsrail‘deki aşırı sağcı hükümetin Hizbullah füzeleri nedeniyle tahliye edilen yerleşimler için verdiği süre dolmak üzere. Kuzeydeki yerleşimlerin sakinleri, çatışmaları sonlandırmanın Gazze Şeridi’nde varılacak bir ateşkesle mümkün olduğunu düşünüyor.

Hamas: Ateşkes için Çin, Rusya ve Türkiye'nin garantör olmasını talep etti! Hamas: Ateşkes için Çin, Rusya ve Türkiye'nin garantör olmasını talep etti!

İsrail’li bakan halkı dinlemedi

Kiryat Shmona kasabasındaki itfaiyecileri ziyaret eden İsrail‘in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ise halkın çağrılarına kulak tıkadı. Savaşın durdurulması yerine devam etmesi gerektiğini savundu. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ise, Lübnan sınırını ziyaretinde yeni bir savaş için ‘bir karar noktası’na yaklaştıklarını, saldırıya geçmeye hazır olduklarını söyledi.

İsrail’in demir kubbesi ne işe yarıyor?

İsraillilerin Demir Kubbesi, İsrail’deki sivil yerleşim birimlerine yönelik roket ve füze saldırılarına karşı koruma sağlamak amacıyla geliştirilen bir hava savunma sistemi olarak kullanılmaktadır. Demir Kubbe, yüksek hızlı roket ve füzeleri tespit ederek, hedefi vurmadan önce etkisiz hale getirmek için fırlatılan interceptor füzelerden oluşmaktadır. Bu sistem, İsrail’in sivil halkını roket tehditlerine karşı korumak için geliştirilmiştir.

Editör: Melisa Aykaç