El dokuması halıları ve gülleriyle meşhur olan Isparta, yaklaşık bir haftadır elektriğinin kesik olması, su kesintileri ve şehir merkezinde yollardaki karın temizlenmemiş olmasıyla gündemde. Şehirde elektriğin olmaması, ısınma sıkıntısını da beraberinde getirdi.

Vatandaşın tepkisi

Üniversite öğrencisi Bekir Erginli, “Benim kaldığım mahallede 50 saati aşkındır elektrik yok. Su kesintileri var. Artık insanlar sokaktaki karı evlerine götürerek su ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor” dedi.

Muhammet Yıldırım ise, 883 TL tutarındaki doğal gaz faturasını göstererek, “Benim 3 gündür elektriğim, doğal gazım yok, bir de fatura gelmiş. Siz de hiç mi utanma, ahlâk, ar yok?” diyerek, yetkililere tepki gösterdi.

Siyasetçilerin tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Bu kara kışta battaniyelerin altında ısınmaya çalışıyorlar. 2022 yılında Türkiye’nin geldiği manzara maalesef bu.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TÜGİK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na yönelik olarak söylediği “Türkiye’nin enerjisini 100 bin megavata çıkaran iktidar biziz. Sizin hayatınızda sadece mum vardı mum; gaz lambası vardı gaz lambası.” sözlerine atfen, “İktidar, 500 bin nüfuslu Isparta’da da vatandaşlarımızı mum ve gaz lambasına mahkûm etti” dedi.

“Dağıtım şirketlerinin borçlarını vatandaşlarımız ödüyor”

Akın, dün gece saat 01:40 ve 02:50 itibarıyla sosyal medya sayfasında yayınladığı karanlıkta çekilmiş video konuşmalarında, şu değerlendirmede bulundu:

“Vatandaşlarımız, artık evlerinde birbirlerine sarılarak oturuyor. Bu devirde bu insanlara reva mıdır? Dağıtım şirketleri, 6-7 kat getirdikleri zamla vatandaşlarımızı soğuğa mahkûm ettiler. Bugün buraya bakan gelmiş. Bakan, bakmış gitmiş. Neden? Çünkü enerji lobilerine teslim olmuş bir enerji bakanlığı var. Dağıtım şirketlerine teslim edilmiş bir enerji politikası var. Ne olması gerekir? Yatırım yapılması gerekir. Dağıtım şirketlerinin, altyapı yatırımlarını yapması gerekirdi. 10 yıldır, 15 yıldır yapılmayan yatırımlar neticesiyle bu durumda oluyor. 2013 yılında dağıtım şirketleri özelleştirildiği zaman dönemin bakanı dedi ki ‘Bundan sonra bu dağıtım şirketleri kaliteli elektrik getirecek.’ Yok. Dedi ki ‘Ucuz elektrik getirecek.’ Yok. Efendim dedi ki ‘Kayıp, kaçak vesaire azalacak.’ Yok. Ve dedi ki ‘Şirketler para kazanacak, devlete vergi ödeyecek.’ Şu andaki durum nedir? Şirketlerin borçları, faturaların üstüne bindiriliyor ve vatandaşlarımız ödüyor. O günden bugüne kadar 5 kat, 6 kat arttı dağıtım ücretleri. Sonuç, 21’inci yüzyılda karanlığa mahkûm bir Türkiye.”

Akın, elektrik kesintisinden kaynaklanan karanlık ortamı göstererek, “Burası, Isparta merkez. Isparta’nın köylerini, beldelerini daha söylemiyorum bile. Oralarda durum facia. Merkezde elektrikler yok. Bu duruma getirenler utansın.” dedi.

Akın, elektrik kesintisinin 72’nci saate girdiği günde, evini mumlarla aydınlatan bir vatandaşın sözlerini de yayınladı. Videoda vatandaş, şunları söylüyor:

Uluslararası Ataşehir tenis turnuvası sona erdi Uluslararası Ataşehir tenis turnuvası sona erdi

“Görülmüş şey değil. Öyle bir şey ki, insanın zoruna giden şu: Böyle liyakatsiz, beceriksiz insanların yönetiminde olmak hakikaten gücümüze gidiyor. Önceden gerekli önlemler alınsa, bu rezalet yaşanmaz. Kar yağacağını meteoroloji biliyor, günler önce söylüyor. Tedbirini alacaksın. ‘Bu elektrik kesilirse ben bu vatandaşı nasıl zor durumdan kurtarırım?’ diye düşünülmesi lâzım; ama maalesef bunlarda bu yok. Her şey günlük, dakikalık, saatlik tedbirlerle, vaatlerle…”

Karamollaoğlu: Kabul edilemez bir durum

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Isparta’da yaşanan mağduriyetler sebebiyle yayınladığı tweetinde, “Isparta’da günlerdir süren elektrik kesintileri bu soğuk kış günlerinde kabul edilemez bir durumdur! Tüm yetkili kurum ve kişilere, iş birliği içerisinde seferber olarak vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderme çağrısında bulunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Başkan Başdeğirmen: Kar yağışı sebebiyle elektrik direkleri çöktü

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, haberler.com’un YouTube kanalına yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı sonucu şehir merkezinde 45, daha yüksek mahallelerde ve köylerde 80-100 santime kadar kar biriktiğini söyledi. Kar yağışı sebebiyle elektrik kablolarında kopukluklar olduğunu belirten Başdeğirmen, şu açıklamada “Ana hatlardan şehrimize elektrik taşıyan, büyük trafolarımıza elektrik taşıyan büyük direklerimizde yıkılmalar oldu. Çünkü tellerin üzerinde biriken karlar yapıştı ve ağırlık basınca da o demir direklerimizi hep büktü. Ondan dolayı bir elektrik sıkıntısı yaşadı şehrimiz. Ama şu anda bugün itibarıyla tamamen bu elektrik sorunlarımız da bitmiş olacak. Enerji bakanımız burada, içişleri bakan yardımcımız burada. Bütün Isparta mülkî erkânımız burada. Hep beraber sorunlarımızı çözmek için istişareli bir şekilde birbirimize destek olarak, kurumlar, birimler, birbirine gerekli olan makineleri vererek, eleman vererek süreci en iyi şekilde atlatmaya çalışıyoruz. Elektrik de inşallah bu akşam sorunsuz kapanacak sorunumuz inşallah.”

Dün akşamdan itibaren şehrin tamamına elektrik verildiğini belirten Başdeğirmen, ancak mahalle aralarındaki tel kopukluklarından dolayı bazı evlere elektrik verilemediğini söyledi.

Başdeğirmen, şehirdeki su kesintisine dair bir soruyu cevaplarken de, elktrik kesintisi sebebiyle Eğirdir’deki su pompalarına su verilemediğini, Darı Deresi Göleti’ndeki elektrik direklerinin de yıkıldığını ancak jenaröterle su basarak evlere su verildiğini söyledi. Başdeğirmen, “Hiçbir su sorunumuz olmadı. AFAD’ın vermiş olduğu 2 jenaratörü de Eğirdir’e monte ettik. Hiçbir sorunumuz kalmadı.” dedi.

“Bu 2-3 günlük sıkıntı bizleri çok rahatsız etmedi”

Şehir merkezindeki 8 bin 500 metrekarelik kapalı Pazar yerinin çatısının kar yükünden dolayı çöktüğünü belirten Başdeğirmen, 20 aracın enkaz altında kalarak kullanılamaz hāle geldiğini söyledi.

Başdeğirmen, “Bu 2-3 günlük sıkıntı bizleri çok rahatsız etmedi, etmemesi de gerekiyor. Tabii ki biz geçen yıl çok büyük kuraklık yaşadık ülke olarak. Isparta’mızda da bu kuraklık yüz göstermeye başlamıştı. Bu yağan bereket, bizleri sıkıntılı günlerden kurtardı çok şükür. İnşallah önümüzdeki yıl içerisinde bereketli bir yıl geçireceğiz, ürünlerimizle, yiyecek içeceklerimizle ve suyumuzla beraber. İnşallah Allah devamını versin ama sıkıntısı olmasın. Dua ediyoruz.” diye konuştu.

Şehirde yaşanan sıkıntılar konusunda bir bilgi kirliliği yaşandığını ileri süren Başdeğirmen, “Buradaki durumu bilmeyen birçok insan, farklı düşüncelerle buradaki gelişmelerin çok olumsuz olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Buradaki en olumsuz gelişmemiz, kısmen de olsa bazı yerlerde elektrik verememizdir. Onun dışında bu yoğun kar yağışının Isparta’mıza verdiği herhangi bir zarar yok. (…) Biz, bereketini gördük. Bu yağan karın mutluluğunu yaşıyoruz. Sıkıntılarını aşmak için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Başdeğirmen, bütün Isparta halkına geçmiş olsun dileğinde bulundu.