AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grubu toplantısında faiz oranları konusunu değerlendirirken, ‘faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ iddiasını tekrarlamış ve “Faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim. Şunu bir defa bilmemiz lâzım: Bu konuda nass ortada. Nass ortada olduğuna göre, sana bana ne oluyor?” demişti.

Konuşmasının ardından mecliste muhabirlerin sorularını cevaplayan Erdoğan, “Bugünkü açıklamalarınız sonrasında Merkez Bankasının yarın faiz indirmeye devam edeceği sonucuna varabilir miyiz?” sorusuna karşılık, “Merkez Bankası bağımsız değil mi? Yani hem bağımsızlığını konuşuyorsunuz... Bırakın da bağımsız olarak kararını o versin.” karşılığını vermişti.

Ertesi gün Merkez Bankası (MB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 15’e düşürdü.

MB’nin bu kararının ardından döviz kuru 11 lirayı geçti.

Kurdaki yükselişin ardından siyasî partilerin liderleri, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdiler.

Kılıçdaroğlu: MB, dövizin yükselmesine seyirci olarak bakıyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ilk tepkisini, MB kararı açıklanmadan önce, 17 Kasım’da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaretinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, “Türk lirası olağanüstü değer kaybediyor fakat çözüm üretecek organ yok Türkiye’de. Normalde Merkez Bankasının fiyat istikrarı ile uğraşması gerekirken Merkez Bankası işlevini bırakmış, Türk lirasının değer kaybetmesine, dövizin yükselmesine seyirci olarak bakan bir kurum pozisyonunda.” dedi.

Akşener: Herkesi etkileyecek

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de basın toplantısından önce dolar kurunun 10,50 lira olduğunu belirterek, “Hani ‘Dolarla maaş almıyorum, bana ne’ diyebilen 5 ve 10 maaşlı saray danışmanlarına söyleyecek sözümüz yok; ama bu, hem ihracatımızı hem ithalatımızı hem çiftçimizi hem besicimizi hem sanayicimizi hem esnafımızı, herkesi, üreten, üretmeye çalışan herkesi etkilediğini, etkileyeceğini…” söyledi.

Kılıçdaroğlu: Artık dur Erdoğan!

Ertesi gün MB kararının açıklanmasından sonra dolar kurunun 11 lirayı geçmesinin ardından Kılıçdaroğlu, Twitter sayfasında yayınladığı mesajında, “#HemenSeçim” etiketini kullanarak, “Artık DUR Erdoğan!” ifadesini kullandı.

Davutoğlu: Gereğini yapmak için ayağa kalkın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise tepkisini, partisinin sosyal medya mecralarında yayınladığı video konuşmasında dile getirdi.

TÜİK işsizlik oranı açıkladı TÜİK işsizlik oranı açıkladı

Davutoğlu, şunları söyledi:

“Aziz Milletim, açık bir tablo var ortada. Bu iktidar, artık açıkça kendisi bir beka sorunu haline gelmiştir. Yüreğim, ciğerim yanarak söylüyorum, feryat ederek söylüyorum; Türkiye böyle bir felâkete sürüklenirken seslerini çıkarmayan bürokratlar da siyasîler de halk önünde, tarih önünde Allah önünde sorumludurlar. Değerli AK Partili milletvekili kardeşlerim, bütün bu tablo karşısında vicdanınız rahat mı? Daha ne zamana kadar bu yanlışlar karşısında sessiz kalacaksınız? Bugün bu yanlışlara ses çıkarmazsanız, yarın bu aziz milletin yüzüne nasıl bakacaksınız? Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır. Gereğini yapmak için ayağa kalkın. Bugün bu milleti bu yoksulluğa, bu yolsuzluklara mahkûm edenler karşısında dilsiz şeytan konumunda kalmayın. İktidarınız, artık inandırıcılığını her alanda yitirmiştir. Hemen bir erken seçime gitmek dışında bir kurtuluş yolu yoktur.”

Babacan: Yazıklar olsun!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Twitter sayfasında yayınladığı mesajında, “Yazıklar olsun. Ülkeyi günbegün değil, dakika dakika, anbean daha da yoksullaştırıyorsunuz. #Dolar11 sizin eseriniz Erdoğan” ifadesini kullandı.

Karamollaoğlu: İktidarın politikaları sebep, enflasyon sonuçtur

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Twitter mesajında, “Görüyoruz ki, enflasyon ve faiz arasındaki sebep-sonuç ilişkisinde en net olan formül şudur: İktidarın yanlış politikaları sebep, yüksek enflasyon sonuçtur! İktidarın hatada ısrarı sebep, faize giden milyonlarca lira sonuçtur! İktidarın inadı sebep, ekonominin bu hali sonuçtur!” ifadelerini kullandı.