İstanbul'da Mustafa Pars Anaokulu'nda kaynaştırma öğrencisi olan Asil Ahmet Kurt'un annesi Ezgi Desovalı'nın sosyal medya hesabından paylaştığı görüntüler kısa sürede gündem oldu. Görüntülerde mezuniyet töreninde diğer öğrenciler sahnede kutlama yaparken Desovalı ile otizmli oğlunun salonun arka koltuklarında kendi kendine müzikle eğlendiği anlar yer aldı.

Desovalı'nın iddiasına göre anaokulu öğretmenleri düzenlenen mezuniyet kutlamasında Asil Ahmet Kurt'u sahnedeki kutlamalara dahil etmedi.

'Mezuniyet ile yıkıma uğradım'

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile duruma isyan eden Ezgi Desovalı şu ifadeleri kullandı:

"Değerli arkadaşlarım, şimdi sizlerden canım oğlum için destek bekliyorum. Ve bilin ki sadece özet geçiyorum. Oğlum Asil Ahmet Kurt anaokulu kaynaştırma öğrencisidir. Bugüne kadar önce devlet tarafından kaydının düştüğü okulda sorun yaşandı. Ağladım içime attım sustum. Okul değiştirdik. Mevcut okulda kaynaştırma olarak gideceği saatleri kendileri belirlediler. Zaman içinde kahvaltı saatine (1 saat) çekildi yemediği biline biline. Sürekli alttan aldık ki beni tanıyan bilir çok sabırlıyım. Ne istedilerse yaptık. Oğlumu bir birey olarak görmeyi bırakın, hiçbir materyal vb istenmedi bile ki alalım. Sonra yine sınıfı öğleye kaydırıldı. Şimdi olacak derken her gün oğlumun kaynaşmasının ona faydasını izlerken bugün ki mezuniyet ile yıkıma uğradım.

'Bıktım artık başkalaştırılmaktan'

Ki oğlumun yaş olarak son şansı ve artık ilkokula (rehabilitasyon tarafından karar verilen okula) devam etmek zorunda. Tüm sene savaş verdik oğlum kaynaşabilsin diye. Bugün mutlu mutlu mezuniyetine gittik. Ancak anladım ki tüm sene oğlumun ismi bile öğrenilememiş. Fark ettiğim anda Asil için gururlanıp ağlarken, yaşadığım hayal kırıklığıyla, mutluluk gözyaşlarım bir anda donakalmamla sonuçlandı. Bıktım artık başkalaştırılmaktan… Artık dayanamıyorum yok sayılmasına özel çocukların.. Sesimi duyurmama yardım eder misiniz?"

Bahçeli rahatsız oldu, Erdoğan'dan siyasette yumuşamada geri adım Bahçeli rahatsız oldu, Erdoğan'dan siyasette yumuşamada geri adım

Bakan Göktaş: Evladımızın yayındayız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İstanbul'da bir anaokulunda düzenlenen mezuniyet gösterisine otizmli çocuğun alınmamasına ilişkin, "Bu çirkin ayrımcılığın güçlü bir şekilde karşısında, evladımızın ve ailesinin yanındayız." ifadesini kullandı.

Göktaş, sosyal medya hesabındaki paylaşımda, İstanbul'da otizmli bir çocuğun anaokulundaki mezuniyet gösterisine alınmamasıyla ilgili görüntüler üzerine, çocuğun annesiyle telefonda görüştüğünü belirtti.

Çocuğun annesine, her zaman yanında olduklarını, ihtiyaç duyacakları her türlü desteği sağlayacaklarını ifade ettiğini bildiren Göktaş, şunları kaydetti:

"Biz, çocuğun insanlığın ortak emaneti olduğuna inanan bir medeniyetin temsilcileriyiz. Çocuklar söz konusu olduğunda onlardan başka koruyacağımız hiçbir üstün yararın olmadığına inanırız. Bu çirkin ayrımcılığın güçlü bir şekilde karşısında, evladımızın ve ailesinin yanındayız. Her biri toplumumuzun ayrılmaz, vazgeçilmez parçaları olan engelli bireylere karşı sorumluluk bilincimizin samimiyet ve toplumsal duyarlılık temelinde gelişmesini temenni ediyorum."

MEB soruşturma başlattı

Cumhuriyet'ten Fahrettin Öztürk'ün aktardığı bilgilere göre; kendisine ulaşılan olayın yaşadığı anaokulunun görevlisi, devlet okulu oldukları için açıklama yapma yetkilerinin bulunmadığını ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul hakkında soruşturma başlattığını belirtti. Ayrıca okul görevlisi, konunun yüzeysel ve olayların yansıtıldığı gibi olmadığını belirtti.