Sosyal medyanın da etkisiyle sayısız kozmetik malzemesiyle erken yaşta tanışan çocukların makyaja olan merakı her geçen gün artıyor. Özellikle içeriği bilinmeyen, ucuz makyaj malzemelerinin kullanımı ve üst üste sürülen ürünler çocuklar ve gençlerde ciddi cilt sorunlarına yol açıyor.

Cilt sorunları 40'lı yaşlardan 18'e düştü

Cilt bakımı veya makyaj için çeşitli temizleyici, krem, serum, fondöten, kapatıcı, allık gibi makyaj malzemelerin kullanımı, orta yaşlarda başlaması gereken cilt sorunlarını çok daha erken yaşlara taşıyor.

Habertürk'te yer alan habere göre Dermatoloji Uzmanı Dr. Elif Afacan Yıldırım, "Makyaj malzemelerinin erken yaşlarda kullanılması, cilt bariyeri dediğimiz cildin en dış tabakasına hasar veriyor. Bu durumdan etkilenmek açısından çocukluk dönemi daha kırılgan bir dönem." dedi.

Aşırı makyaj ve kozmetik kullanımı, 40'lı yaşlardaki cilt bariyeri sorunlarının 18'e düşmesine yol açıyor.

Hastalıklar uzun süreli tedavi gerektiriyor

Erken yaşta makyaj; cilt bariyerinin çökmesi, egzama ve aşırı akne gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu hastalıklar uzun süreli tedaviler gerektiriyor.

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi olan ehliyet alamayacak mı? Uyku apnesinin belirtileri nelerdir? Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi olan ehliyet alamayacak mı? Uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

Yıldırım, "Bu durum gözeneklerde tıkanıklık, komedon ve sivilce gelişimlerine yol açıyor. Egzama dediğimiz tabloya yol açabiliyor." diye konuştu.

Yıldırım, makyaj malzemelerinin çocukların kullanımına uygun olmadığını söyleyerek, "Çocukluk döneminde makyaj malzemelerinin kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıyoruz." dedi.