Federal Yargıç David Hurd, bir grup sağlık çalışanının dava açmasının ardından, New York’taki hastane çalışanlarının, Korona virüsü aşısı için zorlanmasını “dinî muafiyetlere izin vermediği” gerekçesiyle geçici olarak engelledi.

Yargıç Hurd, mecburî aşı kararının, mevcut hāliyle “Anayasal hakları ihlâl ettiğini” belirtti ve New York eyalet yönetimine 22 Eylül’e kadar gerekli düzeltmelerin yapılması için süre verdi.

New York Valisi Kathy Hochul’un basın sekreteri tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Vali Hochul, New Yorkluları korumak ve eyalet genelinde aşı oranlarını artırarak Delta varyantıyla mücadele etmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Sağlık çalışanlarının aşılanmasını mecburî kılmak bu savaş için kritik öneme sahip.” ifadesi kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı'ndan Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerileri Sağlık Bakanlığı'ndan Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerileri

Eyalet yönetiminin, hastane çalışanlarına aşı mecburiyetini engelleyen mahkeme kararına karşı çıkması durumunda, 28 Eylül’de sözlü duruşma yapılacağı kaydedildi.

Aşıların geliştirilmesinde cenin hücresi kullanılması gerekçe gösterildi

Aralarında bazı hemşire ve doktorların şikâyetçi olarak yer aldığı kaydedilen mahkeme belgelerinde, mevcut Korona virüsü aşılarının tamamının, test, geliştirme ve üretimi aşamasında cenin hücresi kullanılması gerekçe olarak gösterildi.

Hristiyan olduklarını belirten ve isimlerinin gizli tutulmasını isteyen sağlık çalışanları, bu durumun kürtajı onaylamayan dinî inançlarına ters düştüğünü dile getirirken, doğrudan “aşı karşıtı” olmadıklarını da vurguladı.

Eski New York Valisi Andrew Cuomo, 16 Ağustos’ta, bütün hastane ve uzun süreli bakım tesisi çalışanlarının, 27 Eylül’e kadar en az bir doz Korona virüsü aşısı yaptırmasının mecburî olduğunu duyurmuştu.