Bakan Koca duyurdu: Sağlıkçıların özlük hakları devreye giriyor Bakan Koca duyurdu: Sağlıkçıların özlük hakları devreye giriyor

Müftüoğlu, “Favipiravir’i boşuna mı yuttuk?” başlıklı yazısında, Sağlık Bakanlığının ve Bilim Kurulunun daha fazla beklemeden, bu ilacın kullanımıyla ilgili net bir karara süratle varmak zorunda olduğunu ifade etti.

“Son bilimsel verilere bakılırsa Favipiravir’i boşuna yuttuğumuz anlaşılıyor.” diyenMüftüoğlu, yazısında şunları kaydetti:

“Fikrimi daha en baştan açıklayayım: Son bilimsel verilere bakılırsa Favipiravir’i boşuna yuttuğumuz anlaşılıyor.

Nedeni şu: Favipiravir, salgının başından bu yana COVID-19 hastalarına hatta hastalık belirtisi göstermeseler bile PCR testi pozitif çıkanlara önerilen antiviral bir ilaç. Aslında daha en başta bile etkinliği konusunda hepimizin -herkesin- ciddi kuşkuları vardı. Ama biraz da “Elde başka çare yok” diye düşünülerek “Belki biraz faydası olur” umuduyla öneriliyordu. Ne var ki yeni bir çalışma -FAZ 3 PRESECO çalışması- Favipiravir’in etkinliğinin neredeyse 0 (sıfır) noktasında olduğunu net ve açık olarak gösterdi. Bizde de Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi hocalarımızdan bazıları (meselâ Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz) bu yeni araştırmanın sonuçlarına dayanarak, “Favipiravir’in bundan sonraki kullanımı konusunda” tereddütlerini açıkladılar. Görünen o ki Sağlık Bakanlığı ve COVID-19 Bilim Kurulumuz, daha fazla beklemeden bu ilacın kullanımıyla ilgili net bir karara süratle varmak zorunda.”

Sağlık Bakanlığı, daha önceden hastalara uyguladığı Hidroksiklorokin adlı ilacı da 7 Mayıs’tan itibaren tedavi rehberinden çıkarmıştı.