DSÖ'den açıklama: Covid-19 yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttı DSÖ'den açıklama: Covid-19 yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttı

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, Dubai’de altın banknotların piyasaya sürüldüğü iddia edildi. Teyit. org, söz konusu iddiayı inceledi.

Altın banknot fikri, üç Dubaili altın firmasının işbirliği sonucunda ortaya çıkmış. Dian Jewellery, Finmet DMCC ve Valaurum isimli üç firmanın işbirliği sonucunda üretilen bu banknotlar, tamamen hatıra niteliğinde. Yani altın banknotlar resmi bir ödeme aracı değil.

Üretici firma, banknotların adını The Gold Note Souvenir olarak anıyor. Firma, hatıra parası ile Dubaili turistlere şehrin zengin mirasına dair bir anıyı sunmayı vaat ediyor.Dubaialtın (1)

Dian Jewellery'nin kurucusu Rahul Sagar, hatıra paralarını Instagram hesabından tanıtırken altın banknotların yasal bir ödeme aracı niteliği olmadığını duyurdu.

Hatıra paraları, modern kağıt banknotlara benzeyen bir tasarıma sahip. Her biri 159 dirhem (yaklaşık 1400 TL) fiyatla satışa sunulan altın banknotun içinde 0,1 gram altın bulunuyor.Dubaialtın (2)

Altın banknotların yasal bir ödeme aracı olması için, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası’nın üretip piyasa sunması gerekiyor. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri’nin güncel resmi para birimi arasında altın yer almıyor. Güncel olarak dirhem kullanan merkez bankasının internet sitesinde kağıt para ve madeni para yer alıyor.