AK Parti döneminde tarımın sorunlu bir sürece evrildiğinibelirten Gürer, son zamanlarda fahiş bir şekilde artan yem fiyatları nedeniyle, ağılların boşaldığına dikkat çekerek, Bakan Yumaklı’ya, “yem ve gübreyi sübvanse edecek misiniz?” diye sordu.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili  ve Tarım,Orman ve Köy işleri Komisyon üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda, ülkemizde tarım alanında yaşanan sorunlara dikkat çekti, Bakan Yumaklı’ya da adeta soru yağmuruna tuttu.

Ömer Fethi Gürer - CHP Niğde Milletvekili
AKP iktidarları döneminde plansız tarım politikalarıyla ülkemizde tarımın, sorunlu bir sürece evrildiğini anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi canından bezdirilmiş, 1-10 hayvanı olan küçük aile tipi işletmeler sürekli yem fiyatlarına gelen zamlarla hayvanlarını kesime göndermiş, ağıllar boşalmıştır” diye konuştu. 


YEM VE GÜBRE SUBVANSE EDİLECEK Mİ?


“Bakan Yumaklı’ya, “Yem ve gübreyi sübvanse etmeyi, tarımda kullanılan mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldırmayı düşünüyor musunuz?” diye soran CHP Milletvekili Gürer, şu sorularının da yanıtlanmasını istedi:


TAKLİT VE TAĞŞİŞ ÜRÜNLERİN DENETİM SONUÇLARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?


“ Bu yıl mısır, buğday ve şeker pancarında olduğu gibi enflasyonun altında kalan taban fiyat uygulamanıza 2024 yılında devam edecek misiniz? Toprak Mahsulleri Ofisinde ne kadar ithal, ne kadar yerli buğday stoku bulunmaktadır? AKP Grup Başkan Vekili “AKP iktidarından önce traktör yoktu.” dedi, siz de bu görüşte misiniz? “Fahiş fiyatla mücadele ediyoruz.” diyorsunuz da her gün gelen zamları seyrediyorsunuz. “Fahiş fiyat” dediğinizde piyasa zam yapın anlıyor. Fahiş fiyatla mücadelede iktidar olarak başarılıyız diyebiliyor musunuz? Taklit tağşişiyle ilgili denetim sonuçlarını neden kamuoyuyla paylaşmıyorsunuz?” Bakan soruları yazılı yanıtlayacağını belirtti.