Longa, Gazze'deki duruma ilişkin AA muhabirine çevrim içi değerlendirmelerde bulundu.

"Gazze Şeridi'nde vahim bir durum yaşanıyor." ifadesini kullanan Longa, Gazze'nin kuzeyindeki hastanelerin kapandığını ve Kudüs Hastanesinin artık hizmet vermediğini, Filistin Kızılayından meslektaşlarının kendilerine ilettiğini söyledi.

Kudüs Hastanesinin gıda, su, ilaç, tıbbi ekipman ve elektriğinin bulunmadığını hatırlatan Longa, bunun çok üzücü ve çaresiz bir durum olduğunu kaydetti.

Tommaso Della Longa, sözlerine şöyle devam etti:

"Gazze'deki ve şehrin kuzeyindeki insanların hastanelerin kapanmasından dolayı sağlık tesislerine erişimi olmayacak veya çok az olacak. Bu elbette endişe verici. İnsanlar Gazze'nin güneyine doğru hareket ediyor ancak güneyde bile durum çok karmaşık, sağlık sistemleri çökmenin eşiğinde. Dolayısıyla Gazzeliler ihtiyaç duydukları desteği alamayacak. Şu anda öncelik, Gazze'nin her yerine güvenli ve engelsiz erişim sağlamak. Gazze Şeridi'ne sürekli insani yardım akışı sağlamak da bir öncelik çünkü ihtiyaçlar her geçen dakika artıyor. Gazze'deki insanlara onurlu bir yanıt vermemiz gerekiyor."

Gazze'ye su, gıda ve tıbbi malzemelerin düzenli şekilde ulaştırılamamasının sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Longa, Gazze'nin güneyi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın açık olmasının Gazze'deki milyonlarca sivil için hayat kurtarıcı olduğu gerçeğinin küçümsenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Kassam Tugayları: Gazze'nin farklı noktalarında İsrail askerlerini ve araçlarını hedef aldık Kassam Tugayları: Gazze'nin farklı noktalarında İsrail askerlerini ve araçlarını hedef aldık

Longa, "Son 14 günde Refah Sınır Kapısı'ndan neredeyse 800 tır geçiş yaptı. Ancak bu elbette yeterli değil. Farklı ölçekte, (Gazze'ye) sürekli insani yardım akışına ihtiyacımız var. Örnek vermek gerekirse, çatışmadan önce ticari malzeme ve yakıt dahil günlük giriş yapan tır sayısı 500 civarındaydı. Bu yüzden çok daha fazla insani yardıma ihtiyacımız var. Sivillerin gelip insani yardım alabileceği, aynı zamanda insani yardım çalışanlarının da güvenli şekilde çalışabileceği insani bir alan oluşturmamız gerekiyor." diye konuştu.

Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması için uluslararası ve bölgesel düzeyde diplomatik çabaların sürdüğünü aktaran Longa, güvenli ve engelsiz erişime ulaşmak için Filistin Kızılayı ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

"İhtiyaçlar önümüzdeki aylar ve muhtemelen yıllar boyunca çok büyük olacak"
Longa, şu ifadeleri kullandı:

"Elektriği, ilacı ve tıbbi ekipmanı olmayan bir hastane çalışamaz. Bu, Gazze'deki insanların her gün yüzleşmek zorunda kaldığı üzücü gerçek ve çok vahim bir durum. (Gazze'de) Güvenlik olmadan siviller bir kabus yaşamaya devam edecek. Çünkü bu onların şu anda günlük hayatları. Çatışma şimdi durdurulsa bile, elbette ki bombalamanın da duracağını umuyoruz, ihtiyaçlar önümüzdeki aylar ve muhtemelen yıllar boyunca çok büyük olacak. Dolayısıyla Gazze'deki insanların uluslararası toplumun desteğine ihtiyacı var. Sadece önümüzdeki günlerde değil, aylar ya da yıllarda da onurlu bir insani müdahaleye ihtiyaçları var."