Asgari ücrete yapılan yüzde 49'luk zammı hatırlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, doların da 2024 yıl sonuna kadar Türk Lirası'na karşı yüzde 45 değer kazanması gerektiğini söylemişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ihracat ile döviz kuru verilerini paylaşarak söz konusu talebe ilişkin değerlendirmede bulundu.

İhracatın ana belirleyicisinin yurt dışı talep olduğuna dikkati çeken Bakan Şimşek, yaptığı paylaşımda, "Kurun önemli bir etkisi yoktur." ifadesini kullandı.

'İhracatın ana belirleyicisi yurt dışı talebi'

Bakan Şimşek'in paylaşımı şu şekilde:

"İhracatın ana belirleyicisi yurt dışı talep olup kurun önemli bir etkisi yoktur. Kurun önemli bir etkisi yoktur. 2003-2013 döneminde nominal sepet kur yıllık ortalama yüzde 3,3; reel ihracatımız yüzde 7,1 artmıştır. 2018-2023 döneminde ise kur yüzde 36,4 artarken, ihracatımız sadece yüzde 5 artmıştır.

Dünya ticaretinden daha çok pay almak ve kazanımlarımızı kalıcı hale getirmek ancak verimlilik artışı, inovasyon, yüksek katma değer ve markalaşma ile mümkündür. İhracatçımızı çok güçlü bir şekilde destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz."

Gıda enflasyonu yükselmeye devam ediyor: Domates fiyatlarında rekor artış Gıda enflasyonu yükselmeye devam ediyor: Domates fiyatlarında rekor artış