DSÖ: Gazze'deki savaş, benzeri görülmemiş bir yıkıma yol açtı DSÖ: Gazze'deki savaş, benzeri görülmemiş bir yıkıma yol açtı

San Francisco Chronicle'ın haberine göre, Google'ın Nimbus Projesi'ni durdurması talebiyle düzenlenen gösteride protestocular, firmanın San Francisco ofisinin önünde Google markasının yazı karakteriyle hazırlanmış "genocide" (soykırım) yazılı kefenleri üzerlerine örterek kaldırımda hareketsiz uzandı.

Gösteri öncesinde protestocular, İsrail'in Gazze'de hangi noktaların vurulacağını tespit etmek için yüzdeki ifadeleri okuyabilen ve nesnelerin izini sürebilen "The Gospel (İncil)" adındaki yapay zeka sistemlerini kullandığını öne sürdü.

Protestocular, Google ile İsrail arasında imzalanan 1,2 milyar dolar değerindeki anlaşmada, Nimbus Projesi ile sağlanan hizmetlerin İsrail tarafından geliştirilerek askeri amaçlarla kullanılmasının önünde herhangi bir engel bulunmadığını belirtti.

Google'ı temsil eden bir sözcünün, e-posta üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail tarafından finans, sağlık, ulaştırma ve eğitim alanlarında kullanıldığı belirtilen Nimbus Projesi'nin "silah veya istihbarat servisleriyle ilgili hassas veya gizli askeri iş yüklerine yönelik olmadığını" bildirdi.

Daha önce de Google'ın, Nimbus Projesi'ne karşı çıkan bazı çalışanlarına mobbing uyguladığı iddia edilmişti.

Nimbus Projesi nedir?

  • 1,2 milyar dolarlık sözleşme, Google ile İsrail arasında İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde Filistinlilere saldırdığı ve 60'tan fazlası çocuk olmak üzere yaklaşık 250 kişiyi öldürdüğü aynı hafta imzalandı.
  • Proje İsrail'e Filistinlileri yasa dışı şekilde izlemesini kolaylaştıracak yapay zeka desteğini sağlıyor ve İsrail'in Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerinin genişlemesini kolaylaştırıyor.