Brik, Haaretz gazetesi için "Ordu ve yorumcuları biraz tevazudan yoksun" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İsrail'in Gazze'deki saldırılarıyla ilgili verilen bilgilerin doğru olmadığını belirten Brik, "Gazze Şeridi'nde başından beri savaşan komutan ve askerlerden aldığım bilgilerden şu sonuçlar çıkıyor: Hamas ile İsrail güçleri arasındaki savaş hakkında İsrail Ordu Sözcüsü ve televizyon kanallarındaki askeri yorumcular yalan beyanda bulunuyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

İran, parlamento seçimleri için sandık başında İran, parlamento seçimleri için sandık başında

"İsrail güçlerinin kara saldırıları sonucu Kassam Tugaylarından ölenlerin sayısı çok daha düşük. Ordu, Gazze'deki Hamas ölümleriyle ilgili yanlış rakamlar veriyor." diye yazan Brik, çatışmaların büyük kısmının yüz yüze gerçekleşmediğini aktararak, "ölen ve yaralananların çoğunun direnişçilerin bomba ve tanksavar füzeleriyle hedef aldığı İsrail güçlerinden olduğunu" ifade etti.

Kassam Tugayları mensuplarının tünellerden çıkıp İsrail ordusuna ait araçlara patlayıcı yerleştirdiğini veya tanksavar füzeleriyle hedef aldığını ve tekrar tünellere döndüğünü paylaşan Brik, İsrail ordusunun, çoğunlukla tünellerde saklanan Kassam Tugayları direnişçilerine karşı mücadelesinde "hızlı bir çözüm" bulamadığına işaret ederek, "İsrail Ordu Sözcüsü ve İsrail güvenliğinden sorumlu yetkililerinin, resim netleşmeden savaşı büyük bir zafer olarak göstermeye çalıştığı açık." yorumunu yaptı.

"Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait tünelleri yok etmenin uzun yıllar alacağını" savunan İsrailli eski general Brik, "İsrail ordusunun bir yeraltı savaşı için planlama yapmadığını, doğaçlama çözümler bulmaya çalıştığını ancak etkili bir çözüm sunmanın bir yolu olmadığını" kaydetti.