Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve Beykoz Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen festivale Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Artizan Sanat ve Macar Kültür Merkezi katkı sağladı.

Rami Kütüphanesi'nde düzenlenen açılışta konuşan Festival Başkanı Adnan Özer, dünyanın zor zamanlardan geçtiğini belirterek, "Artık yaşamın kendisine vahşice saldıran acımasız bir akım dünyada neşet etti. Şiir bunun karşısında neler yapabilir, bunları düşünüyoruz ve festival olarak dünyayla birleşmek, bütünleşmek niyetindeyiz." dedi.

Özer, Bangladeş'ten Peru'ya tün insanlığın şiirlerini okuyacaklarını dile getirerek, "Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılı. Bu programda Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana 10'ar yıllık dilimlerde Türk şiirinin serencamını sizlere aktaracağız. Yarın Beykoz'da Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde bir gün sürecek sempozyumda akademisyen ve araştırmacı arkadaşlarımız, o dönemleri konuşacak ve bir rapor ortaya çıkacak." ifadelerini kullandı.

Türk dünyası üzerine ayrı bir masa kurulacak

Bu yıl festivale farklı bir boyut eklediklerinin de altını çizen Özer, "Türk dünyası modern şiirine yer vereceğiz. Bu alan üzerine ayrı bir masa kuruyoruz." diye konuştu.

20231121_2_61353548_95176979

Adnan Özer, 14 yılda dünyadan en az 250 şair, yazar ve araştırmacının festivale katıldığının altını çizerek, etkinliğin uluslararası niteliği hak ettiğini düşündüklerini vurguladı.Bu yıl "eko poetika" akımının da festivalde inceleneceğini aktaran Özer, şunları kaydetti:

"Bu akım İspanya'da başladı, Latin Amerika ülkelerinde de ciddi kabul gördü. Şiirin sürdürülebilir yaşam problemi karşısındaki durumu, şiirle şehrin ve çevrenin ilişkileri hakkında birtakım eylemler yapacağız. İlk eylemimiz, Beykoz'da şair Orhan Veli'nin evinin karşısında denize bir mermer blok bırakmak olacak."

Özer, festivale ilk yıldan bu yana destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, etkinliğin yurt dışına yayılmasına vesile olan YTB ve tüm festival paydaşlarına katkılarından ötürü teşekkür etti.

"İstanbul, insanlığın çağlar boyunca ürettiği değerlerin bütünüdür"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Taşkent de bakanlığın, topluma yaşama sevinci ve erinci telkin etme noktasında görevleri olduğunun altını çizerek, "Bu noktada bakanlığımız bir yandan kendi icracı sanat birimleri üzerinden, diğer yandan burada tanık olduğunuz gibi sivil toplumun kurduğu mekanizmalar üzerinden fail olarak bizzat kültür ve sanatın icracılığını yapıyor." dedi.

Taşkent, İstanbul'un birçok kültürel unsur gibi şiirin de başkenti olduğuna dikkati çekerek, "İstanbul, insanlığın çağlar boyunca ürettiği ve geliştirdiği değerlerin bütünüdür." değerlendirmesinde bulundu.

Bugün kültür ve sanat ürünlerinin piyasada işlem gören ticari unsurlar haline geldiğine vurgu yapan Taşkent, "Bu festivalin programına baktığımda 5 gün boyunca şehrin farklı muhitlerinde şiirin, müziğin ve edebiyatın sahne aldığı, piyasa kaygılarından azade bir içerik gördüğümü söyleyebilirim." ifadelerine yer verdi.

" Hoş bir sevgi barındırır şiir içinde"

Programa Kuzey Makedonya'dan katılan Struga Şiir Akşamları Başkanı Todorçe Tasevski ise "Dünyadaki tüm şiir festivallerinin ortak noktası, orada şiirin kutlanması, söylenmesi ve şiir üzerinde bir oyun kurulmasıdır. Şiir, hoş bir sevgi barındırır içinde." değerlendirmesinde bulundu.

Tasevski, her büyük işin küçük fikirlerden ortaya çıktığını vurgulayarak, Struga Şiir Akşamları fikrinin de 1965'te 15 Makedon şairin bir araya gelip şiir okumaya karar vermesiyle başladığını, ardından uluslararası bir seviyeye ulaştığını söyledi.

Açılış programında ödül töreninin sonrasında şiirler okundu ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.

8 ülkeden 20 şair

Festivale 8 ülkeden 20 şair katılacak.

İbrahim Kamberoğlu, Çiğdem Sezer, Erol Tufan, Tuba Kaplan, Raşit Ulaş, Ebru Özden, Zeynep Arkan, Ayşe Şafak Kanca, Halime Yıldız, Nihat Özdal, Zeynep N. Tiryaki, Sevgi Vural ve Ercan Yılmaz ile İspanya'dan Jordi Virallonga, Kuzey Makedonya'dan Hristo Petreski, Macaristan'dan Petra Szöcs, Bulgaristan'dan Aziz Nazmi Şakir, Yunanistan'dan Ayşe Adem, Irak'tan Ahmed Murad ve Azerbaycan'dan Ferit Hüseyin etkinliğe konuk olacak.

Yeşilçam'ın yakışıklı jönlerinden Murat Soydan Yeşilçam'ın yakışıklı jönlerinden Murat Soydan

FESTİVALİN GÜN GÜN PROGRAMI İSE ŞÖYLE:

14. ULUSLARARASI İSTANBUL ŞİİR VE EDEBİYAT FESTİVALİ

I.GÜN / 21 KASIM 2023 SALI 

AÇILIŞ TÖRENİ

SAAT: 19.00

YER: RAMİ KÜTÜPHANESİ 

272 NOLU KONFERANS SALONU

(RAMİ-EYÜPSULTAN)

AÇILIŞ KONUŞMALARI

ADNAN ÖZER (FESTİVAL BAŞKANI)

STRUGA FESTİVALİ TANITIMI: FESTİVAL BAŞKANI TODORÇE TASEVSKİ

ÖDÜL TÖRENİ

ŞİİR OKUMASI: İBRAHİM KAMBEROĞLU, JORDI VIRALLONGA, HRISTO PETRESKI, PETRA SZÖCS, EROL TUFAN, AZİZ NAZMİ ŞAKİR, FERİT HÜSEYİN, TUBA KAPLAN, RAŞİT ULAŞ, EBRU ÖZDEN

KONSER 

ILIM RODA YEŞİLYURT (ÇELLO)

DERİN SU YILDIRIM (FLÜT)

YASEMİN NİSA ZENGİN (KEMAN)

II. GÜN / 22 KASIM ÇARŞAMBA 

CUMHURİYETİN 100. YILINDA TÜRK ŞİİRİ SEMPOZYUMU

SAAT: 11.00

YER: AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

(BEYKOZ- ANADOLU HİSARI)

AÇILIŞ KONUŞMASI : ADNAN ÖZER 

BİRİNCİ OTURUM

MODERATÖR: ALAATTİN KARACA

BAKİ ASİLTÜRK (1920-1930)

ALPHAN AKGÜL (1930-1940)

MEHMET CAN DOĞAN (1940-1950)

OSMAN ÖZBAHÇE (1950-1960)

ALAATTİN KARACA (1960-1970)

İKİNCİ OTURUM

SAAT: 14:00

MODERATÖR: ÖZGE ŞAHİN

ÖZGE ŞAHİN (1970-1980)

YALÇIN ARMAĞAN (1980-1990)

EBRU ÖZDEN GÜROĞULLARI (1990-2000)

CENK GÜNDOĞDU (2000-2010)

ATAKAN YAVUZ (2010-2020)

III. GÜN / 23 KASIM 2023 PERŞEMBE 

ANEL: TÜRK DÜNYASI MODERN ŞİİR ÇALIŞMALARI

SAAT: 11.00

YER: MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANESİ

(GÖZTEPE KAMPÜSÜ)

MODERATÖR: YAYLAGÜL CERAN KARATAŞ

KONUŞMACILAR:

EROL TUFAN, AZİZ NAZMİ ŞAKİR, FERİT HÜSEYİN, AYŞE MÜMTAZ HASAN VE AYŞE ADEM

ŞİİR OKUMASI: HRİSTO PETRESKİ, JORDI VIRALLONGA, AZİZ NAZMİ ŞAKİR, AYŞE ERDEM, AHMED MURAD

19.00 ŞAİR KADINLAR ŞİİR AKŞAMI 

YER: ARTİZAN SANAT

(BEYOĞLU-MİS SOKAK)

ÇİĞDEM SEZER, PETRA SZÖCS, AYŞE ŞAFAK KANCA, HALİME YILDIZ, ZEYNEP ARKAN, AYŞE ÂDEM, TUBA KAPLAN, EBRU ÖZDEN, ZEYNEP N. TİRYAKİ, SEVGİ VURAL

IV. GÜN / 24 KASIM 2023 CUMA 

PANEL: İSTANBUL’U ANLATAN ROMANLAR 

SAAT: 18.00

YER: MEHMED AKİF ŞİİR MÜZESİ

(BEYKOZ)

MODERATÖR: SEZİN SEDA ALTUN

KONUŞMACILAR:

ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK, TANER AY, DİDEM ARMALI BÜYÜKARMAN, TAHSİN YILDIRIM

V. GÜN / 25 KASIM 2023 CUMARTESİ

EKOPOETİKA: ŞİİRİN SU ALTINDAKİ HAFIZASINA BİR DALIŞ

SAAT: 12.00 

YER: ORHAN VELİ EVİ ÖNÜ

(BEYKOZ SAHİLİ)

PERFORMANS: NİHAT ÖZDAL

14:00 DOĞA GEZİSİ VE ŞİİR OKUMALARI

YER: BEYKOZ BİSİKLET PARKI

ŞİİR OKUMASI

KAPANIŞ TÖRENİ

SAAT: 18.00

YER: BEYKOZ VAKFI

(YALIKÖY)

ŞİİR OKUMASI: ÇİĞDEM SEZER, PETRA SZÖCS, AYŞE ŞAFAK KANCA, FERİT HÜSEYİN, ZEYNEP ARKAN, ERCAN YILMAZ, SEVGİ VURAL, RAŞİT ULAŞ, ZEYNEP N. TİRYAKİ

KONSER: ORHAN VELİ ŞARKILARI

HÜSEYİN KIYAK ve ORKESTRASI

LEA JACKQUOT (KEMAN)

AHMET FURKAN DUYAR (KANUN)

KERİM AKÇAY (VİYOLONSEL)

MÜNİP ARA RIZVANOĞLU (KEMENÇE)

IŞIL MERİÇ AYATA (TANBUR)

Festival 26 Kasım'da sona erecek.

Editör: Kaan Yamak