İsveç'in NATO üyeliği konusundaki tartışmalar devam ederken Ankara'ya konuyla ilgili baskılar geliyor. Türkiye'nin bu konudaki tavrı netken dün Brüksel'de start veren iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın hemen öncesinde açıklamalarda bulunan ABD, Almanya, Fransa ve Finlandiya Dışişleri Bakanları, Ankara'nın, İsveç'in NATO üyeliğini bir an önce onaylamasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gerçekleştirilen toplantının öncesinde bir araya gelmiş olduğu Türk mevkidaşı Hakan Fidan'a, İsveç'in katılım sözleşmesinin "mümkün olan en kısa sürede" onaylanması gerektiğini dile getirdi. Blinken'in sözcüsü gerçekleşen görüşmede Ankara'nın ABD'den F-16 savaş uçağı talebinin de gündeme gelip gelmediği konusunda bir yorumda bulunmadı.

Bununla birlikte Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken İsveç'in NATO'ya olası üyeliği için destek verdi. Bakan Baerbock bunu "gecikmiş bir durum" olarak değerlendirirken Türkiye'yi bu tıkanıklığın önünü açmaya davet etti.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Temmuz ayında Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen NATO zirvesinde müttefiklere İsveç'in üyeliği konusunda söz verdiğini hatırlatan Baerbock, "Vilnius'ta İsveç'in ittifakımızın bir üyesi olacağı açıkça ifade edildi ve bunun zamanı çoktan geldi ve geçiyor" ifadelerini kullandı.

'ANKARA İTTİFAKIN GÜVENİRLİRLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR'

Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ise Ankara'yı "ittifakın güvenilirliğinin tehlikeye düşeceği" konusunda uyardı.

Zaten NATO üyesi 29 ülkenin İsveç'in katılım başvurusunu onayladığını hatırlatan Colonna, son iki ülke olan Macaristan ve Türkiye'yi de onay vermeye çağırdı. Fransız Bakan, "Söz konusu olan ittifakımızın gücü ve güvenilirliği, bu konuda bir gün bile kaybetmemeliyiz" şeklinde konuştu.

'BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK'

NATO'ya geçtiğimiz Nisan ayında dahil olan Finlandiya'nın dışişleri bakanı Elina Valtonen, "İsveç'in katılımının hala engelleniyor olmasından dolayı büyük hayal kırıklığı yaşadığını" dile getirdi. Finlandiyalı Bakan, Türk mevkidaşı Fidan'a, İsveç'in Noel'den önce ittifakta katılmasını beklediğini açıkça ifade edeceğini de sözlerine ekledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Ankara'yı İsveç'in NATO üyeliği önündeki engeli kaldırması konusunda uyarmış, "İsveç verdiği sözleri yerine getirdi, şimdi Türkiye'nin katılım sürecini tamamlama zamanı" ifadelerini kullanmıştı.

Husiler ABD'nin uçak gemisini vurduklarını duyurdu Husiler ABD'nin uçak gemisini vurduklarını duyurdu

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından daha önce hiçbir askeri ittifaka dahil olmayan İsveç ile komşusu Finlandiya geçen yıl Mayıs ayında NATO üyeliği için başvuruda bulunmuştu. Finlandiya, NATO'ya üye 31 ülkenin onayıyla Nisan ayında kabul edilirken, Türkiye ve Macaristan İsveç'in başvurusuna henüz olumlu yanıt vermedi. Ankara İsveç'in PKK'ya karşı yeterli önlem almadığı iddia ediliyor.