Yetkililerin açıklamasına göre, bugün Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde seçmen adaylarının ofislerinin yakınında meydana gelen iki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 26'ya yükseldi. Bu durum, genel seçim arifesinde güvenlik konusundaki endişeleri artırdı.

Reuters'ta yer alan habere göre 14 kişinin ölümüne yol açan ilk saldırı, Pişin ilçesinde bağımsız bir seçim adayının ofisinde gerçekleşti. Eyaletin Enformasyon Bakanına göre, Afgan sınırı yakınındaki Qilla Saifullah'taki ikinci patlama, daha önce militan saldırılarının hedefi olan dini bir parti olan Cemiyet Ulema İslam'ın (JUI) bir ofisinin yakınında gerçekleşti.

Bir yıldır kayıp dışişleri bakanının istifa ettiği duyuruldu Bir yıldır kayıp dışişleri bakanının istifa ettiği duyuruldu

Saldırganın kimliği bilinmiyor

Qilla Saifullah'ın Komiser Yardımcısı Yasir Bazai, ofisin yakınında park halindeki motosiklete yerleştirilen cihazın patlaması sonucu 12 kişinin öldüğünü, 25 kişinin de yaralandığını söyledi.

Saldırıların arkasında kimin olduğu henüz belli değil. Aralarında Pakistan Talibanı'nın (TTP) ve Belucistan'daki ayrılıkçı grupların da bulunduğu çok sayıda grup Pakistan devletine karşı çıkıyor. Bir TTP sözcüsü Pazartesi günü Pakistan'ın kuzeybatısındaki bir polis karakolunda 10 kişinin ölümüne yol açan saldırıyı üstlenmişti. TTP, seçim adaylarından ziyade polis ve güvenlik görevlilerini hedef aldığını söyledi.

Pakistan Dışişleri Ofisi yaptığı açıklamada, seçim sırasında güvenliği sağlamak için İran ve Afganistan ile olan batı sınır kapılarının Cuma günü kapatılıp yeniden açılacağını söyledi.

İngiltere'nin Pakistan Yüksek Komiseri Jane Marriott ise olayla ilgili açıklamasında, "Bugünkü terörist saldırılardan dehşete düştüm ve insanların oy vermesini engellemeye çalışanları kınıyorum" dedi.

Saldırılar, siyasi partilerin seçim kurallarının zorunlu kıldığı sessiz dönemde seçimden bir gün önce kampanyalarını tamamlamaları sırasında gerçekleşti.