Yerel seçimlerin geride kalmasının ardından ABD'nin önde gelen finans yayınlarından Bloomberg'e konuşan danışmanlık firması Teneo Eş Başkanı Wolfango Piccolo, sonuçların Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in liderlik ettiği ekonomi ekibinin arasında bir mesafe sokmasını beklemediğini ifade etti.

Piccolo, "Ekonomi politika yapıcılığında ciddi bir değişim beklenmiyor" diye konuştu.

Piccoli, Şimşek'in kamu bütçesinde disiplin ve enflasyonu kontrol altına almak için yüksek faiz oranları öngören politika programının önündeki temel riskin, Erdoğan'ın 2024'ün ikinci yarısında asgari ücret ve emekli maaşlarını artırmamakta zorlanacak olması olduğunu söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde ödeme, ihale, alım-satım gibi işlemler durduruldu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde ödeme, ihale, alım-satım gibi işlemler durduruldu

"Seçmenler Erdoğan’ı cezalandırdı"

Eurasia Group'un Avrupa Direktörü Emre Peker, "Görünüşe göre seçmenler Erdoğan'ın parti ve adaylarını belediye seçimlerinde cezalandırdı" dedi.

"Sonuçlar piyasaların hoşuna gitmeyecek"

Brooking Institute Kıdemli Uzmanı Robin Brooks da X platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, "Türkiye'deki seçim sonuçları piyasaların hoşuna gitmeyecek" yazdı.

"Piyasalar seçimle bağlantılı yardımların sona ermesini ve ortodoksluğa dönüşü umuyordu" diyen Brooks, "Bu sonuç tam tersi sinyal veriyor. Piyasalar bu sonuçların Türkiye'yi sürekli seçim modunda tuttuğunu düşünecek. Daha fazla teşvik. Daha fazla devalüasyon" ifadelerini kullandı.