Yargıtay'dan Adnan Oktar Davası kararı: 8 bin 658 yıl hapis cezası

Yargıtay, Adnan Oktar silahlı suç örgütü davasıyla ilgili kararı onadı. 550 sayfalık gerekçeli karar bugün UYAP ortamına yüklendi. Adnan Oktar hakkında verilen 8 bin 658 yıl hapis cezası dahil örgüt üyeleri hakkında verilen hükümler kesinleşmiş oldu.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Adnan Oktar ve liderliğini yaptığı suç örgütü üyelerine verilen cezaları onayladı. Bu kararla birlikte Adnan Oktar’a verilen 8 bin 658 yıl hapis cezası ve örgüt üyeleri hakkında verilen hükümler kesinleşmiş oldu.

Gerekçeli kararda, Oktar ve örgüt üyelerinin işledikleri suçlar detaylı bir şekilde yer aldı.

HAKLARINDAKİ SUÇLAR

Bakan Bolat'tan Schengen sorununa ilişkin açıklama: Üye ülkeleri sıkıştırıyoruz Bakan Bolat'tan Schengen sorununa ilişkin açıklama: Üye ülkeleri sıkıştırıyoruz

Adnan Oktar ve örgüt üyeleri, cinsel istismar, kasten öldürmeye teşebbüs, eziyet, eğitim hakkının engellenmesi, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak ve kişisel verilerin izinsiz kayıt edilmesi gibi çeşitli suçlardan cezalandırılmışlar.

Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik 72'si tutuklu 215 sanıklı davada, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Kasım 2022'de kararını açıklamıştı. Yargıtay’ın onama kararıyla birlikte bu cezalar kesinleşti.

Mahkeme, sanık Adnan Oktar'ı suçlarından toplam 891 yıl hapisle cezalandırmıştı.

Yönetici konumunda bulunduğu için diğer sanıkların suçlarından da sorumlu tutulan Oktar, diğer sanıkların cezalarıyla birlikte toplam 8 bin 658 yıl hapse mahkum edilmişti.