İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İstanbul’da yapılaşmaya açılan askeri arazilere ilişkin açıklama yaptı. İktidarının 10 bin futbol sahası büyüklüğünde alanı askeri alan olmaktan çıkartıp ranta açtığını belirten Gökce "16 milyon İstanbullunun hakkını, İstanbulumuzun doğasını korumak, şehrimizin sağlıklı gelişmesini sağlamak için çalışıyoruz. 10 bin futbol sahasındaki alanda İstanbulluların hayatını güzelleştirecek parklar, eğitim ve sağlık tesisleri, şehrimizin afet direncini arttıracak alanlar, insanlarımızın uygun fiyatla oturabileceği rezerv sosyal konutlar yapılabilirdi. Ne yazık ki bu alanlar ranta teslim edildi” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Gökce şu ifadeleri kullandı:

"10 bin futbol sahası büyüklüğünde alan askeri alan olmaktan çıkartıldı.

BPP lideri Mustafa Destici'den dikkat çeken asgari ücret ve ittifak açıklaması BPP lideri Mustafa Destici'den dikkat çeken asgari ücret ve ittifak açıklaması

Peki İstanbul’daki askeri alanlara ne oldu?

2009 yılında 1/100 bin ölçekli plana göre İstanbul’da tam 15 bin 304 hektar askeri alan vardı.

2016 yılında hükümet askeri alanları kent dışına çıkartma kararı aldı.

Askeri alanların “ranta açılmayacağı” öncelikli olarak yeşil alan, eğitim, sağlık gibi sosyal ve teknik alt yapı alanları olarak kullanılacağı ifade edildi. 2009 tarihli 1/100 binlik planda da bu alanların bu şekilde kullanılması kabul edildi.


Bugün geldiğimiz noktada tablo şöyle: 2023 itibariyle askeri alanların yüzde 46’sı askeri alan ve askeri güvenlik bölgesi statüsünden çıkartıldı. 1/1000’lik planda bu alanlarda yaklaşık 700 bin kişinin yaşaması planlandı.

Yapımı devam eden ve tamamlanan inşaatların bağımsız birimlerinin yüzde 96,5’i konut.

Tamamlanmış projelerde yaklaşık 39 bin kişi yaşıyor. Bu projelerin yüzde 85’i lüks konut statüsünde.

Askeri alanlarda yapılan imar planları ile toplam planlı alanın yaklaşık yüzde 45’i donatı dışı imara açıldı."