Adalet Bakanlığı, 9. Yargı Paketi'nin hazırlıklarını tamamlayarak bayram sonrası Meclis gündemine sunmayı planlıyor.

Paketin öncelikli hedeflerinden biri, cezasızlık algısını azaltmaya yönelik düzenlemeler içeriyor. Bu çerçevede, denetimli serbestlik uygulamasının ceza süreleriyle orantılı hale getirilmesi öngörülüyor. Hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlik kapsamında geçirmesi formülü üzerinde duruluyor.

Soyadı düzenlemesi yapılacak

Ayrıca, paketin içeriğinde kadınların soyadı hakkına ilişkin bir düzenleme de bulunuyor. Evli kadınların iki soyadı kullanması durumunda, yalnızca kendi soyadını kullanma hakkı getirilecek.

Hakim ve savcıların terfi sistemi

TRT Haber'de yer alan habere göre; öte yandan, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle birlikte, hakim ve savcıların terfi sistemi güncellenecek. Disiplin cezaları daha nesnel ölçütlere bağlanacak ve terfi sistemi, nitelik, liyakat ve performansı esas alan bir yapıya dönüştürülecek.

AYM kararı: DEM Parti'li Koçyiğit'e manevi tazminat ödenecek AYM kararı: DEM Parti'li Koçyiğit'e manevi tazminat ödenecek

Pakette sporda şiddet yer alacak mı?

Yargı paketinde sporda şiddete yönelik yeni önlemlerin de yer alıp almayacağı ise taslağın Meclis görüşmeleri sırasında netlik kazanacak. Bu çerçevede, caydırıcılığı artırmak amacıyla cezaların yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması bekleniyor.